Maltepe Escort

Polikistik Over Sendromu ve Gebelik

Yumurtalıklarda boyut değişimi, yumurtlama gelişiminde yaşanan farklılıklar ve yumurtlamanın olmaması gibi durumların devamında, gözlenen hormon değerlerindeki değişim ve kist oluşumu gibi süreçlerin yaşanması genel olarak Polikistik Over sendromu olarak teşhis edilir.

Polikistik over sendromu ile oluşan hormonal ve yapısal değişimler gebelik ihtimalini azaltabilir ya da gebelik oluşuma izin vermeyebilir.

Sendromun gözlendiği vakalar, belirtilere göre, A ve B grubu olarak sınıflandırılırlar. Ayrım, yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediğine göre yapılır. Bebek sahibi olmak isteyen ve polikistik over sendromu gözlenen kadınlarda, dahil oldukları gruba göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri

  • Düzenli adet görememe, düzensiz adet görme ya da hiç adet görememe gibi durumlarla karşılaşılabilir.
  • Adet görüldüğü halde yumurtlamanın gerçekleşmemesi durumu ile karşılaşılabilir.
  • Yüzde, çenede, meme uçlarında ya da bacağın iç kısımlarında, kadınların alışık olmadığı biçimde tüylenme.
  • Akne oluşumunda artış.

Polikistik Over Sendromu Olan Kadınlar Hamile Kalabilir mi

Hamile kalma ihtimali polikistik over sendromu olmayan kadınlara göre düşüktür. Ancak sendromun seyrine göre uygulanan tedaviler hamile kalma şansını artırır.

Hormon düzeyini normale getirmek amaçlı yapılan tedavi, bir veya birden fazla yumurta oluşuma yardımcı olur.

Tüp bebek tedavisine başvuranların ortalama  %15’inin polikistik over tedavisi gören anne adayları oldukları bilinmektedir.

Her ay düzenli adet gören kadınlara göre, polikistik over sendromu yaşayan kadınların hamile kalma şansı yarı ya da üçde bir oranında olabilir.

Tedavide yumurtanın oluşması için gerekli hormon salınımının yanı sıra, yumurtanın büyümesinde vücudun kullandığı keseciğin büyütülmesi amaçlı tedavi yöntemleri de uygulanır. “Laparoskopik ovarian drilling” yöntemi ile yapılan, yumurtayı taşıyan keseciğin büyütülmesi ameliyatı, uygun koşulları sağlayan hastalarda başarı oranını artırmaktadır.

Yumurtanın oluşmasından itibaren, döllenme için en uygun günler tespit edilip bildirilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.