Maltepe Escort

Prematüre Bebeklerde Ortaya Çıkan Problemler ve Özel Bakım Önerileri

Prematüre yani erken doğan bebekler daha gelişimlerini tam olarak tamamlamamış olarak dünyaya geldiklerinden bazı problemlerle doğmaktadır. Bu nedenle de bu bebeklere hem anneleri hem de doğduğu sağlık kurumlarındaki sağlık personeli tarafından özel bir çocuk bakımı şekli uygulanması gerekmektedir. Hatta bu bebekler bir süre kuvez adı verilen özel şartların sağlandığı yerlerde bakılmaktadır. Aksi takdirde bebek ve çocuk sağlığı tehlikeye atılabilmektedir. Prematüre bebeklerde ortaya çıkan problemler ve özel bakım önerilerini sitemizden sunarak annelerle prematüre bir bebeğe sahip olmanın zorluklarını paylaşıyoruz.

prematurelerde-ortaya-cikan-saglik-problemleri

prematurelerde-ortaya-cikan-saglik-problemleri

Prematürelerde Ortaya Çıkan Sağlık Problemleri

Erken doğan yani prematüre bebeklerde erken doğmaya bağlı olarak ilk sorun organlarının yeteri kadar gelişmemiş olmasıdır. Diğer yandan bu bebeklerde antikor geçişi ve bağışıklık sisteminde de aksaklıklar görülmektedir. Bu gelişim geriliklerine bağlı olarak ise aşağıdaki problemler sıklıkla görülmektedir;

  • Erken doğan bebeklerde sürfaktan enzimi yetersizliğinden dolayı soluk alamama durumu gelişebilmektedir. Bu akciğer probleminin üstesinden gelmek için bebek kuvözde solunum cihazına bağlanmakta aynı zamanda da sürfaktan enzimi de ilaç olarak verildiğinde birkaç hafta sonra rahatsızlık geçmektedir.
  • Prematüre bebekler anne karnında yeterli süre kalmadıkları için anne karnındayken, doğum sırasında ya da doğduktan sonra beynine oksijen gitmeyebilmektedir. Bu durum oluştuğunda bebeğin beyninde ilk etapta belirlenemeyen hasar oluşmaktadır. Büyüme gelişme sırasında ancak ne kadar hasar oluştuğu belirlenebilmektedir.
  • Prematüre doğan bebeklerde kalp gelişimi tam olmadığı için kalp damarlarından bazılarının ağzı kapanmamaktadır. Bu nedenle kalbe fazla yük binmekte ve kalp rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Sözü edilen rahatsızlığı engellemek için damarın ilaçlarla ve gerekirse cerrahi müdehale ile kapatılması sağlanmaktadır.
  • Bağırsaklar da gelişimini tamamlamayan organlar arasında yer aldığı için enfeksiyon kapma olasılığı yüksek olmakta ve enfeksiyona bağlı olarak delinme görülmektedir. Antibiyotik tedavisi uygulandıktan sonra düzelmeyen bebeklerde ameliyat yapılmaktadır.
  • Diğer gelişimsel rahatsızlıklar ise retinaya bağlı görme bozukluğu, enfeksiyona yatkınlık, kansızlık ve işitme kaybı şeklinde sıralanabilmektedir.
premature-bebek-bakim-onerileri

premature-bebek-bakim-onerileri

Prematüre Bebek Bakım Önerileri

Tam teşekküllü ve erken doğum ünitesi olan hastanelerde prematüre bebeklerin anne karnındaki gelişimi yapay ortamlarda tamamlandıktan sonra, mevcut sağlık problemleri giderilip anne bebeğiyle birlikte taburcu edilmektedir. İşte prematüre bebek annelerini bu aşamada farklı bir endişe kaplamaktadır. Çünkü erken doğan bebekler oldukça özel bebeklerdir ve özel bakıma ihtiyaçları vardır. Prematüre bebek bakım önerilerini anneler için sıralayalım;

  • Evde erken doğan bebek bakımında en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında henüz deri altı yağ bezeleri oluşmayan bebeğin vücut ısısının korunmasıdır. Bu bebekler normal bebeklere göre daha çok sıcaklığa ihtiyaç duyar. Oda sıcaklığını 24-25 derecede sabitledikten sonra bebeğinizi gazlı bezlerle sararak ve eldiven, çorap ve tulumları çift giydirerek koruyabilirsiniz.
  • Hastanede ağızdan mideye sonda takılarak anne sütü ile beslenen prematüre bebek evde de anne sütü ile beslenmeye devam edilir. Normal bebeklere göre süt ihtiyacı daha fazla olduğundan doktorun belirlediği miktarlara kesinlikle uyulmalıdır.
  • Erken doğan bebekler enfeksiyonlara çok meyilli olduğundan eşyalarının ve beslemede kullanılan ekipmanların steril olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca, bebeğin odasında toz ve mikrop barındıracak eşyalar tutulmamalı, sık sık oda havalandırılmalı ve temizlenmelidir.
  • Uyku prematüreler için çok önemlidir, çünkü büyüme çok daha hızlıdır. Bu nedenle uyku ve beslenmeye ayrılan süre çok iyi ayarlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.