Maltepe Escort

Rahat Doğum için Doğum Öncesi Hazırlıklar

Hamilelik hem bebeğin gelişimiyle ilgilenmek gereken hem de doğum hazırlıklarının devam ettiği yoğun bir süreçtir. Pek çok anne adayı, bir yandan bebekle ilgilenirken, diğer taraftan doğumla ilgili endişelerini azaltmaya çalışır. Doğum sırasında rahat olmak, büyük oranda hamileliğin nasıl geçirildiği ile ilgilidir. Siz de doğumunuzun rahat geçmesini istiyorsanız, doğum öncesi hazırlıklarınızı yapıp, psikolojik olarak da hazırlanarak bu süreci değerlendirebilirsiniz.

Doğum ile ilgili kaynakları okuyun;

Kaygıların büyük bir bölümü bilgi eksikliğinden kaynaklanır. Özellikle ilk doğumunuz kadın olarak kendi bedeninizi çok daha fazla tanıdığınız ve gözlemlediğiniz bir süreç olacaktır. Sağlıklı bir kadın olarak, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeye hazırlanırken, araştırmak, bilinçlenmek kaygılarınızı azaltacaktır.

Annenizle, doğum yapmış kız kardeşlerinizle deneyimlerini konuşun;

Doğumun şekli ile ilgili konular genetik nedenlerle, doğumunuzun annenizin ya da kardeşlerin doğumlarına benzerlik gösterebilir. Doğumu etkileyen fiziksel özellikler ve çevre koşulları da elbette etkilidir. Annenizin doğum hikayesi hem bilgi alabileceğiniz hem de kaygılarınızı azaltacak bir fırsat olabilir.

Doğum öncesi sınıflarına kaydolun;

Doğumun nasıl gerçekleşeceği, bebeğe nasıl bakılacağı gibi konularda açılan sınıflara kaydolmak, bu sürece daha çok dahil olmanıza yardımcı olabilir. Bu sınıflara eşinizle birlikte gitmeniz, onun da sizi takip edebilmesi açısından faydalı olacaktır.

Hamilelik boyunca düzenli egzersizleri ihmal etmeyin;

Nefes egzersizleri, yoga, pilates gibi, hamilelik boyunca yapacağınız egzersizlerin, rahat doğum yapmakta etkisi oldukça büyüktür.

Doğum ile ilgili kaygılarınızı eşinizle konuşun;

Doğumun sizde yarattığı kaygılar son derece normaldir. Beklenen bebeğin sağlığı, bakımı, geleceğiyle ilgili kaygılarınız bir miktar stres yaratabilir. Bunları eşinizle paylaşmak, hem size hem de eşinize iyi gelecektir.

Doğum yapacağınız hastaneyi seçin;

Doğum yapacağınız hastaneyi seçmek, doğum öncesi hastaneyi ziyaret etmek sizi rahatlatabilir. Tanıdığınız bir mekanda doğumu gerçekleştirmek fikri kaygınızı azaltır. Evinize yakın bir hastane seçmek, “günün herhangi bir saatinde doğum başlarsa” kaygısını azaltır.

Kaygılarınız varsa doktorunuzla doğum hakkında konuşun;

Sağlık durumunuzda değişiklikler yaşanması, beklenmeyen durumlar bazı doğumları daha hassas hale getirir. Eğer bu tip kaygılarınız varsa, düzenli kontrolleriniz sırasında dile getirin. Belki de boşuna kaygılanıyorsunuzdur.

Doğum çantanızı hazırlayın;

Doğum çantası hazırlığı, doğuma hazırlanmanın en eğlenceli kısımlarındandır. Hazır olduğunuzu hissetmeniz rahat bir doğum için size yardımcı olur.

Doğum Öncesi Hazırlıklar

Bebeğinizle iletişim kurmaya doğumdan önce başlayın;

Bebeğinizle doğumdan önce iletişim kurmaya başlamak, doğumu gerçekleştirme konusunda motive edicidir. Onunla konuşun, ona yazın. Doğduktan sonra ilk kez kucağınıza alacağınız zamanı hayal edin. Doğumun tüm süreçleriyle birlikte, bebeğinize kavuşmanızı sağlayacak bir aşama olduğunu düşünün.

Doğum korkusu yaşıyorsanız destek almayı düşünün;

Doğum korkusu, diğer adıyla tokofobi, bazen ilk hamileliklerde, kimi zamanda zor bir doğumdan sonraki ikinci, üçüncü doğumlarda yaşanabilir. Bu seviye korkulara sahipseniz profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz.

Çok fazla doğum hikayesi dinlemeyin;

İnsanların deneyimleri, bunları dile getirme biçimleri, anatomik ve genetik yapıları farklıdır. Her doğum birbirine benzemez. Sizi kaygılandıracak, korkutacak, zorlu ve yorucu doğum hikayelerini dinlememeye çalışın.

Doğumdan sonra bebeğinizle birlikte devam edeceğiniz hayatı kurgulayın;

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki sürece odaklanın. Onun bakımıyla, ihtiyaçlarıyla ilgilenin. Çalışma durumunuz, bebeğe bakacak kişi, maddi konular gibi kafanızı yoran konularda eşinizle konuşun.

Rahat Doğum için Doğum Öncesi Hazırlıklar

Eşinizin doğumda yanınızda olmasını isteyin;

Hastanelerin büyük bir kısmı anne adayının doğuma yalnız alınmasını ister. Eşinizin yanınızda olması sizi daha iyi hissettireceği için bu konuyu önceden hastane ve yetkililerle konuşun. Ya da eşinizin doğuma giremeyecek olmasını daha önce öğrenmiş olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.