Maltepe Escort

Resimli Hikayelerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocuklara hikayeler, masallar okumanın onlarla kurulan iletişimin yanı sıra dil gelişimlerine katkıda bulunduğu, Pediatrics dergisinde yayınlanan bir araştırmanın konusu oldu. Çocuklara hikaye okumanın kitap okuma alışkanlığı kazandırmak açısından önemine sık sık değinilir. Ancak bu seferki araştırma, sesli hikaye okunan çocukların daha fazla kelime öğrenirken, anlatılan hikayeyi zihinlerinde canlandırdıklarına dair veriler elde edilmesini sağladı.

3-5 yaş arası çocuklarla yapılan çalışmada, hikaye dinleyen çocukların beyinler MR(manyetik rezonans) tekniğiyle gözlem altına alında. Sonucunda çocuklar arasında gözlenen farkların, evde okuma oranlarıyla paralel olduğu gözlendi.

Beynin sol lobunda gözlemlenen aktivasyon artışının, çoklu duyusal bütünleşme ile ilgili bölümde olduğu belirtildi. Buna göre evlerinde daha çok kitap bulunan ve kendilerine daha çok kitap okunan çocuklar ses ve görsel uyaranları bütünleştirme konusunda beyinlerini daha fazla çalıştırıyorlar.

Kitap okuma sırasında görsellerin kullanılmasının yanı sıra, görsellerin olmadığı durumlarda da sol lobda hareketlilik daha fazla. Bunun sebebi kitap okunan çocuğun hikayeyi zihninde canlandırması. Bu gelişimin erken dönemde başlaması çocukların ilerleyen yıllarda daha iyi birer okuyucu olmaları için faydalı. Olayları hikayeleştirme ve hikayelerdeki kurguyu takip etme amaçlı canlı kalan beyin, normalin üzerinde bir etkinlik göstermiş oluyor.

Resimli kitaplar üzerine yapılan bir gözlemde ise, resimli kitaplar okunan çocukların daha fazla farklı kelime öğrendikleri saptandı. Resimli kitap okunan çocuklar, kitaplar sayesinde anne-baba ile iletişimde kullandıklarından daha fazla ve yeni kelimeler öğrenme fırsatı buluyorlar. Kitap okunurken günlük iletişime göre çok daha fazla kelime duyma imkanı bulan çocuklar, resimli kitaplarda hiç görmedikleri nesneler ve durumlarla ilgili kelimeleri bir görsel ile ilişkilendirme imkanı buluyorlar. Kitap okunan çocuklar, kitap okunmayan yaşıtlarına göre daha fazla kelime dağarcığına sahip oldukları için, daha erken etkin iletişim becerileri kazanabiliyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.