Maltepe Escort

Yeni Bir Hareket: “Riskli” Kabul Edilen Oyunlar Geri Dönüyor…

Courtney Horowitz diğer ebeveynlerin yan gözle neden ona biliyor.

Horowitz’e göre oğlu yaklaşık iki yaşında ama kendisini on iki yaşında sanıyor.

“Onun parkta deli gibi koşturmasına izin veriyoruz” diyor Horowitz.

“Yeni bir oyun parkına gittiğimizde, güvenli eğimleri bulunan ufak kaydırakları es geçip, doğruca, yedi yaşındaki çocukların kaydığı, üç metrelik kapalı kaydıraklara koşuyor.”

 

Horowitz’le kocası çocuklarını diğer pek çok anne babanın yaptığı gibi çocuklarını hemen ellerinin altında tutmuyorlar, güvenli bir uzaklıktan izliyorlar.

Horowitz gibi ebeveynlerin, çocuklarının parkta böyle koşturmasına ve onlara göre tehlikeli olduğu düşünülen şeylerle oynamasına izin verdikleri için sorumsuzlukla itham edilmesi, aşırı korumacı ebeveynlik kültürümüzün bir göstergesi.

risky02

Doğu Ontario Çocuk Hastanesi’nde Sağlıklı Etkin Yaşam ve Obezite Araştırma Grubu’nun direktörü Dr. Mark Tremblay, “Kantarın topuzu fazla kaçtı” diyor.

Pek çok uzman, akademisyen, belediye ve sivil toplum kuruluşu, çocukların oyunlarının fazla güvenli olduğu ve çocukların daha sonradan bunun sıkıntısını çektiği konusunda hemfikirler. Kantarın topuzunu daha sağlıklı bir orta noktaya getirmek amacıyla Kanada’da, “riskli” oyunu geri getirmek için bir hareket başladı.

Tremblay, “Gözden düşmüş olan risk kavramını yeniden getirmeye çalışıyoruz. Risk kötü bir şey değildir” diyor.

“Aslında, çocuk gelişimi açısından, çocukların potansiyellerini anlayabilmeleri için kesinlikle şarttır.”

risky03

Lawson Vakfı’nda program yöneticisi olan Christine Alden, “Açıkhavada oynamanın sağlıklı gelişim için şart olduğunu biliyoruz” diyor. Çocuklarla gençler için çalışan bu sivil toplum kuruluşu ocak ayında, “açıkhavada oynama stratejsi”nin bir parçası olarak, Kanada’da 14 projeye 2,7 milyon dolar ayırdığını duyurdu.

Riskli oyun kavramının yeniden hayat bulması, pek çok finanse edilmiş projenin temelinde yer alıyor.

Örneğin Calgary şehrinde bir macera parkının test edilmesi ve belediye oyun tüzüğünün geliştirilmesi için fon ayrılmış durumda.

risky06

Şehrin park müdürü Heather Cowie, “Nasıl farklı şekillerde oyun parkları kurabileceğimizi keşfetmek istiyoruz” diyor.

Böylece bu helikopter ebeveynlik kültürü çağında, çocukların açıkhavadaki oyunlarına risk kavramını yeniden getiren bir karşı hareket doğuyor.

Haziran ayında Calgary’de seyyar bir macera oyun alanının denemelerine başlandı. Alışıldık tarzın dışındaki bu oyun alanında çocuklar etrafta bulunan tahta ya da tekerlek gibi malzemeleri keşfederek oynuyorlar.

Oyun alanının açılış gününde Cowie, “Çivi çakan dört yaşında çocuklar gördüm” diyor. Aynı gün bazı çocuklar kızılderili çadırı yaparken bazıları tekerleklerle oradan oraya zıpladı. “Çocuklarımızın yaratıcılıklarını, risk kavramını ve kendi sınırlarını keşfetmesi ve eğlenmesi için böyle şeyler gerekiyor.”

Ayrıca yirmiden fazla organizasyonun da katkısıyla şehir için, parklarda riskli ve yapılandırılmamış oyunu destekleyecek bir “oyun tüzüğü” hazırlanıyor. Bununla birlikte şehir, kabul edilebilir riskle ihmalkârlık arasındaki ayırımın elbette farkında.

Cowie, “Yaptıklarımızın güvenli olduğundan emin olmak için belediye adına kesinlikle hassas bir şekilde gözden geçiriyoruz” diyor.

Kanada’da bu tarz oyunla ilgilenen tek şehir Calgary değil. Bu yazın başında Toronto belediye meclisi üyesi Joe Cressy, belediyenin park departmanına, şehirdeki parklarda macera oyun alanları yapılması konusunda bir önerge sundu.

risky04

“Çocukların yaratıcılıklarını kullanıp kendi başlarına ya da diğerleriyle birlikte çalışabilecekleri yapılandırılmamış oyunlar, genellikle çocukların daha iyi oynamalarını ve daha fazla şey oynamalarını sağlar” diyor Cressy. “Elbette parklara alev makineleri koymaktan söz etmiyoruz. Bu, güvenli bir ortamda da mümkün.”

Riskli oyunları savunan herkes sözbirliği etmiş gibi aynı şeyi söylüyor: Biz riskten söz ediyoruz, pervasızca tehlikeye atılmaktan değil.

Riskli oyunun dünyadaki en önemli savunucularından Norveçli araştırmacı Ellen Sandseter, riskli oyunu bir miktar fiziksel yaralanma ihtimalini de barındıran, heyecan uyandırıcı etkinliklerin tamamı olarak tanımlıyor. Sandseter’in konuyu incelemeye başladığı on yıldan bu yana yapılan pek çok araştırma, riskli oyunun daha iyi denge ve koordinasyon sağlamaktan, yaratıcılığı ve sosyal becerileri artırmasına dek pek çok faydası olduğunu gösterdi.

Kaynak: Eğitimpedia.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.