Maltepe Escort

Rotavirüs Nedir?

Rotavirüs(rotovirüs) küçük çocuklar arasında yaygın olan bir viral enfeksiyondur. En yaygın ishal nedenleri arasında değerlendirilen rotavirüs, gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerinde önde gelen ölüm nedenler arasında yer alır.

Virüs incebağırsağın astarına nüfuz ederek, sıvıların ve elektrolitlerin hızla ve bol miktarda kaybına neden olur. Rotavirüsün yayılma şekli oral yolla dışkı materyaline yayılarak geçiyor. Bu özelliğinden dolayı, virüsün yaygın olduğu çocuk bakım ortamlarının sterilize edilmesi önem taşıyor.

Belirtileri arasında yer alan bulantı için reçete edilen birtakım ilaçlar bulunuyor. Ancak virüsün kendisini tümüyle yok etmek için şu an bir ilaç tedavisi bulunmuyor. Viral enfeksiyon olduğu için, antibiyotikler tedavide etkili değil. RotaShield adlı aşı ile bir miktar başarı kazanılmışsa da, aşının çocukların bir bölümünde yarattığı kötü etkiler nedeniyle piyasadan çekilmesi kararı alınmıştır. RotaTeq ve Rotarix aşılar başta ABD olmak üzere bazı ülkelerde kullanılan rotavirüs aşıları bulunmaktadır.

Rotavirüs taşıyan çocuklarda belli başlı belirtiler, ishal, düşük dereceli ateş, kusma ve mide bulantısıdır. Belirtilerin süresi 3-10 gün arasıdır. Bu sürenin sonunda belirtiler kaybolsa da, virüs yok olmamıştır, çocuk taşıyıcı konumuna geçmiştir.

Evde yapılan tedavilerde uzun süreli dinlenme ve kaybedilen elektrolitleri yerine koyma için oral yolla alınan destekleyici tedaviler uygulanır. Elektrolit alımı için kullanılacak ilaçlar konusunda mutlaka doktorun reçete etmesini istemeniz önemlidir. Farklı markaların ürünlerinin, farklı yan etkileri olabilir.

Hastalığın en büyük tehlikesi aşırı susuz kalmadır(dehidrasyon). Çocuk aşırı susuz kaldığında sinirlilik, batık gözler, letarji, ağız ve dil kuruluğu, daha seyrek idrarını yapma gibi belirtiler gözlenir. Bu belirtilerden bir veya birkaçını gözlerseniz, acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Rotavirüsün Bulaşmaması İçin Ne Yapabilirim?

Çocuğunuza rotavirüsü bulaşmaması için, eğer ortak kullanım alanlarını kullanmak zorunda kalıyorsanız, kullandığınız alanın steril olduğundan emin olmalısınız. Dışarda çocuğunuzun altını değiştirmek zorunda kaldığınızda temiz olduğundan emin olduğunuz alan ve örtüler kullanmalısınız. Bebeğinizin altını değiştirmeden önce ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. Çocuğunuzu bir kreşe bırakıyorsanız, bezli değilse bile ortamın steril olduğundan emin olmalısınız. Çocuğunuza tuvalet eğitimi ve günlük temizlik eğitimlerini vermiş dahi olsanız, tuvalet eğitimi olmayan çocuklarla birarada olabileceğini unutmayın. Eğitmenlerin bu konuda hassas davrandıklarından emin olmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.