Sağlıklı Bir Gebelik İçin Beslenmeye Dikkat!

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Beslenmeye Dikkat!
Temmuz 22 03:13 2015 Makaleyi Yazdır

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için sağlıklı ve en önemlisi de dengeli beslenmek oldukça önem taşır. Her besin grubundan dengeli ve gebelik döneminde ihtiyaç olacağı kadar tüketilmelidir. Sizler için gebelik döneminde alınması gereken besinleri gruplara göre açıklayalım.

Enerji: Sanılanın aksine gebelik döneminde çok fazla kalori almaya gerek yoktur. Bebeğinizin gelişim dönemine göre kalori ihtiyacı arttığı doğrudur ancak çok fazla besin tüketimi hem anne için hem de bebek için zararlıdır. Normal bir bayanın kalori ihtiyacı 2000 olduğu düşünüldüğünde gebeliğin ilk dört buçuk ayında alınması gereken kalori 2500-2600 civarında iken, sonraki dört buçuk ayda ise 2700-2800 kaloridir.

Protein: Gebelik döneminde yeni bir canlıya hayat veren anne adayının normal olarak protein ihtiyacı fazla olmaktadır. Bu ihtiyaç 100 gr kadar olup süt, yumurta, yoğurt, et gibi(besi olmayan) doğal yiyeceklerden karşılanması gerekmektedir. İşlenmiş gıda doktorlar tarafından asla önerilmez.

Yağ: Hamilelik döneminde azaltılması gereken besin grubundandır yağlar. Normalde 130 gr yağ tüketmesi gereken bayanların hamileyken 70-90 gr yağ tüketmesi yeterlidir. Bu yağ miktarının çoğu besin gruplarından alındığı için ekstradan sabahları 40 gr kadar tereyağını ekmeğinize sürüp tüketmeniz yağ ihtiyacınızı karşılamanız için yeterli olacaktır.

Bu ana gruplar dışında hamile bayanlar ihtiyacı olan vitamin, mineral, demir ve fosforu sebze ve meyvelerden karşılamalıdır. Bunun için sebze ve meyve tüketimine sınırlama getirmemeleri gerekir.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.