Maltepe Escort

Sarsılmış Bebek Sendromu Nedir?

Bebeklerin 0-1 yaş arasındaki dönemde bakımları ve yaşadıkları şeyler, hayatlarının kalanını diğer dönemlere göre daha fazla etkiliyor. Bunun sebebi beynin 1 yaşına kadarki gelişiminin hayati öneme sahip olması.

Bebeği uyuturken ayakta sallamak, kundakta ya da kucakta sallamak, sarsılmalara sebep olabiliyor. Ek olarak olası kazalardaki sert darbelerin etkisi daha fazla olumsuz etkiye sahip.

Sarsılmış bebek sendromu olarak adlandırılan, bu tür sarsıntı ve darbelerin sonucu olarak oluşan hasarlar hayati öneme sahip. Öyle ki, ilerki yıllarda sarsılmış bebeklerde zeka geriliği, motor fonksiyonlarda bozulma, gelişim gerilikleri hatta epilepsi vakaları gözlenebiliyor.

Bebeği Sallayarak Uyutmak Doğru Değil

Ayakta sallayarak bebeği uyutma, çok yaygın bir uygulama. Ancak bebeğin başının sağa sola gidip gelirken sarsılma olasılığı yüksek. Ayrıca sallanıyor olmak, bebekte uyku ihtiyacını tetiklemiyor. Aksine baş dönmesine, sarhoşluk benzeri bir bilinç durumuyla uykuya dalmasına sebep oluyor. Bebeğin sallanarak uyumaya alışması ise, tekrar eden uygulamanın benzer sonuçlar göstermesi. Yani bir alışkanlık değil ve sarılmış bebek sendromu dahilinde ele alınıyor.

Bebeğinizi Kiminle Bıraktığınıza Dikkat Edin

Bebeğin bakımıyla annesinin,büyükannesinin ya da aile bireylerinden birinin ilgilendiği durumlarda sarsılma, darbeye maruz kalma ihtimali oldukça düşük. Yine de sorumlu olarak sürekli yanında kalan kişinin psikolojik sorunlarının olup olmadığının, ruh halinin diğer aile bireyleri tarafından izlenmesi, destek olunması gerekiyor.

Bebeğinizi bıraktığınız bakıcı ya da kreşin seçiminde güvenilir olduklarından emin olmalısınız. Aynı zamanda bebeğin herhangi bir darbeye maruz kalıp kalmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Büyüme çağında çocuklar sık sık düşerek, vücutlarında izler ve morarmalar yaşayabilirler. Bu tür izler varsa, hikayesini çocuğunuza mutlaka sormalısınız. Tekrar edip etmediğini takip etmelisiniz.

Travma Şüphesi Durumunda Uzmandan Destek Alın

Bebeğiniz çarpma, düşme sırasında bir sarsılma yaşamışsa, tek seferlik bir darbe bile olsa, travmaya yol açabilir. Düzenli olarak travmaya maruz kalan çocuklarda, beynin farklı noktalarında travma izleri kalacaktır. Bu tür sarsılma ve darbeler MR tekniğiyle kolaylıkla tespit edilebilen müdahalelerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.