Maltepe Escort

Sebebi Bilinmeyen Kısırlık Nedir?

Kısırlık tanımı, herhangi bir doğum kontrol yöntemi ile korunmayan çiftlerin düzenli cinsel birlikteliklerine rağmen çocuk sahibi olmamaları için kullanılır. Kısırlığın kabul edilmesi ve tedavi yöntemlerinden herhangi birine başlanabilmesi için en erken gözlem süresi 1 yıldır.

Sebebi bilinmeyen kısırlık, çiftlerden birinde ya da her ikisinde de kısırlığa sebep olacak herhangi bir neden bulunamayan kısırlık türüdür. Çiftlerin çocuk sahibi olamamasında saptanan kısırlık vakalarından %15’i sebebi bilinmeyen kısırlıktır. Rakamsal verilerde çocuk sahibi olmayı güçleştiren ya da engelleyen durumların %35’i kadınlarda, %35’i erkeklerde, %15’i hem kadın hem erkekte rastlanan nedenlerden oluşur.

Sebebi belli olmayan kısırlığın tespitinde hem anne adayının, hem de baba adayının kapsamlı muayenesi olmazsa olmazdır. Tedavi için çiftlerden biri başvurduğunda edinilen bilgi, kısırlık teşhisi tek başına yeterli değildir.

Sebebi Belli Olmayan Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

– Kadın hastada endometriozis hastalığına rastlanırsa, tedavisine öncelik verilir.

– Yapısal bir sorun tespit edilmediği halde hamile kalmakta güçlük yaşayan çiftler için en sık tercih edilen yöntem yumurtlama tedavisi ve beraberinde aşılamadır.

– Çocuk sahibi olamayıp durumun herhangi bir nedenle açıklanamadığı durumlarda, çiftlerin yaşam tarzlarında, beslenme alışkanlıklarında, çalışma biçimlerinde bir takım değişikliğe gitmeleri istenir. Alkol, sigara kullanımı, yoğun-stresli çalışma temposuna sahip olma ya da yetersiz beslenme kısırlığa zemin hazırlayan etkenler arasındadır.

Aşırı kilolu ve aşırı zayıf anne adayları için hamile kalmak zor olabilir.

– Uygulanan tedavilerden olumlu sonuç alamayan çiftlerde, oldukça başarılı olunan bir diğer yöntem de tüp bebek tedavisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.