Maltepe Escort

Serebral Palsi Nedir?

Çocuklarda ilk 3 yaşına kadar gözlenen bir dizi bozukluğun nedeni olan, beynin sinir merkezinde oluşan hasarı işaret eden bir rahatsızlıktır serebral palsi. “Beyin felci” olarak da adlandırılan serebral palsi, motor becerilerin kazanılması, hareketet kabiliyetini geliştiren uygun duruşun oluşması gibi konularda bebeğin gelişimin yavaş olmasına sebep oluyor.

Tespit edilmesi için bebeğin gelişiminin yakından izlenmesi gerekiyor. Yutkunma, emme sorunları olan bebeklerde, nedensiz sürekli ağlayan bebeklerde, 5. aya kadar nesneleri ayırt edememiş ve başını tutma refleksi gelişmemiş bebeklerde erken dönem belirtileri gözleniyor olabileceği için, konu ile yakından ilgilenmek gerekiyor.

3 yaşına kadar süreçte bebeğin hızla geliştiği dönemde, gelişiminin normal olmadığı anlaşılabileceği için mutlaka bir uzmandan yardım almak, tedaviye başlamak için zaman kaybetmemek, normal gelişimin yakalanması açısından önemli.

Serebral Palsi 3 yaşından sonraki bebeklerde görülmüyor. Ancak 3 yaşına kadar olan süreçte kazanılan beceriler arasında başını tutabilme, nesneleri elle kavrama(5 aylıkken), emekleme(11-12 aylıkken), kelimeleri bilmeye ve telaffuz etmeye başlama(13-15 aylıkken), 1 yaşına kadarki süreçte bacakların gelişmesi, desteksiz oturamam (9 aylıkken), denge ve koordinasyon sağlama becerilerinin gelişmesi gibi bir dizi beceri ve yetkinlik bulunuyor. Serebral palsi tespit edilen çocuklara, erken dönemde farkedilmesiyle uygulanan bütünleyici tedavi, gelişmesi başlamamış ya da yetersiz kalmış fonksiyon becerilerini artırma amaçlı.

Erken teşhis ve tedavi serebral palsinin sebep olduğu gelişim yetersizliğinin sebep olduğu kas ve iskelet sisteminde geri kalmamak, uzun vadede oluşacak postür bozuklukları ve eklem hastalıklarının oluşmaması adına hayati önem taşıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.