Maltepe Escort

Sezeryan Mı Normal Doğum Mu Kararı Nasıl Verilir?

İlk zamanlarda zor ve anormal durumlarda anne ve bebek için bir kurtarma operasyonu olarak geliştirilen sezaryanla doğum, günümüzde bir tercih halini almıştır. Doğumdan korkan ya da normal vajinal doğumun anatomik anlamda vücuduna zarar vereceğini düşünen anne adayları son yıllarda sezaryanla doğumun bir yöntem olarak algılanmasına sebebiyet vermiştir. Her iki yöntemin de bazı dezavantajları ve avantajları vardır. Ancak bebek ve anne sağlığı açısından sezeryan mı normal doğum mu kararı nasıl verilir konusunda çok dikkat edilmelidir.

Öncelikle doğum yönteminin seçiminde annenin ve bebeğin normal bir anatomi ve gelişime sahip olup olmadığına bakılarak karar verilmelidir. Eğer anne ya da bebeğin sağlığında normal gitmeyen durumlar söz konusuysa ancak o zaman sezeryan tercih edilmelidir. Çünkü sezeryanla doğum fizyolojik açıdan doğum tamamlanmadığından hem annede hem de bebekte birçok soruna neden olabilmektedir.

Normal Doğumun Sezaryandan Üstünlükleri Nelerdir?

Herşeyden önce kadının vücudu normal doğuma göre dizayn edilmiştir. Bu nedenle normal doğumdan sonra anne daha çabuk kendine gelmekte ve evine gidebilmektedir. Çünkü iyileşme sürecinde doğal iyileşme mekanizmaları devreye girer. Yine normal doğumda sezeryanda olduğu kadar enfeksiyon riski yoktur. Anne kendi kendine rahatlıkla bakımını ve temizliğini yapabilir.

Öte yandan bebek açısından da sezeryanla doğum oldukça riskler taşımaktadır. Bazı uzmanların sezeryanda bebeğin leğen kemiğinde nefessiz kalma riski yok şeklindeki açıklamaları doğru olmakla birlikte bazı bağırsak mikrobiyallerinin de doğum anında anneden bebeğe geçtiği de bilinen bir gerçektir. Yani sezeryanla doğan bebekler bağırsak problemleri yaşamakla birlikte hayatları boyunca eksik bir bağışıklık sistemiyle de yaşamak zorunda kalabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.