Maltepe Escort

Şiddet Haberlerinin Çocuklar Üzerinde Etkisi

Ülkemizi etkileyen şiddet ve terör olaylarının ardı kesilmiyor. Hepimizi derinden etkileyen, sarsan, üzen hatta öfkelendiren gelişmeleri televizyondan, internetten, basın organlarından takip etmek durumunda kalıyoruz. Elbette ülkenin huzur ve güvenliğinin sağlanması ve çocuklarımıza endişe etmeden bırakabileceğimiz bir yarın olması en büyük temennimiz.

Artık bu tür olayların yaşanmamasını dilerken, bir yandan gündemden haberdar olmaya çalışıyoruz. Evde haberleri takip etmek için genellikle televizyondaki haber kanalları tercih ediliyor. Her ne kadar haberlerin eş zamanlı verilmemesinden şikayet ediyor olsakta, güncel bilgi gelene kadar varolan en son haberleri tekrar etmeye devam ediyor televizyon kanalları. Yetişkin olarak hassas görüntülerin paylaşılmasında artık yayın organlarının belirli bir seviyeye geldiğini anlayabiliyoruz. Ancak sözlü sunumlar, uzun süren açık oturumlar, durum değerlendirmesi yapan, olayları takip eden, haberciler, sosyologlar, psikologlar, devlet yetkilileri haberlerin çocuklar tarafından da izlenebileceği detayını atlayabilecek kadar yoğun bir gündeme sahipler. Haberler, haber kanalını yetişkinler izler düşüncesi hakim bir şekilde yayına hazırlanıyor genelde.

Bu olaylardan, şiddet haberlerinden en çok çocukların ruh sağlığının etkilendiğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Yetişkinler haberleri takip ederken geçmiş olayları, siyasi görüşlerini, kendi öngörülerini dile getirmekten çekinmiyor üstelik. Çocuğunuzun ruh sağlığı bir yerde sizin sağduyunuza ve kendi bulunduğunuz ortamda yaptığınız gündelik hayat seçimlerinize bağlı.

Şiddet haberlerinin çocuklarda umutsuzluk, güvensizlik, belirsizlik duygusu yaratması  oldukça genel bir sonuç. Aynı hisleri çocuk sahibi olan yetişkinler de yaşıyor. Evde aileyle geçirilen zamanlarda şiddet, öfke, ırkçılık gibi söylemlere sıkça yer verildiğinde, çocuklar bu tip bakış açılarının doğru olduğunu, bu anlamda bir taraf seçmeleri gerektiğini düşünebiliyorlar.

Üstelik şiddet haberlerinin çocukların üzerinde etkisi geniş bir yaş aralığını kapsıyor. Çevresinde olan biteni algılamaya başlayan ve konuşmayı öğrenmekte olan 2 yaşında bir çocuk bile bu haberlerden ve ortamdaki mutsuzluktan, gerginlikten etkileniyor. Okul çağındaki çocuklarda durum daha da tehlikeli bir hal alabiliyor. Barışçıl yetiştirilmeyen çocuklarda, güçlü olduklarını düşündükleri zamanlarda beklenmeyen şiddet eğilimleri ortaya çıkabiliyor.

Bu tür hassas, duyarlılığımızın arttığı dönemlerde, evde haber izlerken, yakınlarımızla siyasi, politik, ülke gündemine dair konulardan bahsederken, çocuklarımızın bunlardan nasıl etkileneceğini hesaba katmamız gerekiyor. Mümkünse haberleri çocukların olmadığı ortamlarda, daha kontrollü takip etmek yapabileceğimiz en sorumlu davranış olacaktır. Bir şekilde gündemden haberdar olan çocuğunuz, size soru sorduğunda yapıcı ve umut verici açıklamalarda bulunmanız, hem psikolojik olarak mümkün olan en az seviyede etkilenmesi hem de şiddeti bir çözüm yolu olarak görmemesi açısından faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.