Maltepe Escort

Sigara Kullanımı Kısırlığa Sebep Olur mu?

Hamilelikte sigara kullanımın olumsuz etkileri, hamileliğin seyri, doğum ve doğum sonrası oluşabilecekler konusunda, bebek bekleyen anne ve babalar az çok bilgililer. Ancak gebelik öncesi sigara kullanımının hamile kalmayı zorlaştırması, düşük ihtimalini artırması gibi konular, üzerinde çok sık durulan konular değil.

Konu sigara kullanımı olduğunda, baba adayının sigara kullanıyor olması da, spermlerin formunda bozukluklara sebep olduğu için önemli bir risk unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Sigara kullanan erkeklerde, sperm sayısı daha düşük oluyor. Aynı zamanda hareketli olan sperm oranı da daha düşük oluyor.

Erkeklerin hamile bırakma konusunda, sperm kalitesi ile yaptıkları katkıyı saptamak detaylı bir gözlem süreci gerektirse de, bu katkı yok sayılamayacak kadar önemli. Baba adayının, eşinin yanında sigara içerek, onu pasif içici durumuna sokması da sık karşılaşılan bir durum. Bu durumda anne adayı sigara içmese de, sigaranın zararlarını görmüş oluyor. Kadın ve erkeğin sigara kullanıyor olması kısırlığa sebep olarak karşımıza çıkabiliyor.

Diğer taraftan, düzenli sigara kullanımın anne adayına verdiği zararlar oldukça yüksek oranda. Sigara içen kadınlar daha uzun sürede hamile kalabiliyor ve kısırlık oranları daha yüksek. Sigaranın etkileri en çok yumurtalıklarda gözleniyor. Kullanım sıklığına ve ne kadar uzun süredir sigara kullandığına göre, hamile kalma şansı daha da azalıyor. Üreme fonksiyonlarına zarar veren sigara alışkanlığının, yol açtığı bir diğer hasar ise üreme fonksiyonların hızla yitirilmesi. Sigara kullanan kadınlarda, hamile kalma yaşı sınırı aşağı çekilirken, erken menopoz riski de oldukça yüksek.

Bebek sahibi olmaya karar veren çiftlerin, en az 3 ay öncesinde sigarayı bırakmaları, hamilelik ihtimalini artıyor. Tüp bebek tedavisi gören çiftlerde de yapılabilen bu gözlemler, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sigara kullanımı konusunda bilinçli olmaları gerektiğini ortaya koyuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.