Maltepe Escort

Sizin Anne Baba Olarak Stiliniz Nedir?

Çocuklar üzerine düşünüyor, herşeyin en doğrusunu uygulamaya çalışıyoruz. Ancak yapılan araştırmalar başarılarında ve kişiliklerinin oluşmasında, eğitim-öğretim hayatı kadar etkili olan bir şeyi daha ortaya çıkardı.

Sizin nasıl anne-baba olduğunuz çocuklarınızı etkiliyor. Yapılan araştırmaların çoğu üstün yetenekli çocuklar ve anne, babaları üzerinden yapılmış olsa da, ailelerin çocuklarına yaklaşımlarında belirledikleri stil ve iletişim biçimi benzer şekillerde.

Helikopter Aileler

Çocuğun tüm kararlarını veren ailelere “helikopter aile” benzetmesi yapılıyor. Çünkü bu aileler çocukla birlikte tüm aktivitelerin içinde yer alıyorlar. Çocuklarının üstün yetenekli olduğu yönündeki düşünceleri genellikle bu davranışın altında yatan neden. Ya da bir takım çalışmalarla üstün yetenekli bir çocuk yaratabileceğini düşünen aileler, çoğu zaman çocuğu kapasitesinin üzerinde çalışmaya mahkum bırakıyor.

Helikopter ailelerin en belirgin özelliği çocuğun adına karar vermek. İlgi alanları, kıyafetleri, hatta arkadaş seçimlerinde bile son sözün aileye olması, uzun vadede özgüven problemleri olan, sindirilmiş bir birey olmaya kadar varabilen, olumsuz sonuçlar yaratıyor. En büyük sıkıntı çocukla aile arasında hiçbir zaman gerçek bir iletişimin olamaması.

Nefes Aldırmayan Aileler

Çocuğun hiçbir şeyden geri kalmaması için aşırı çaba harcayan aileler, farkında olmadan çocuğa nefes aldırmıyor. Bütün programı geleceğe hazırlanmak üzere derslerle ve yaşıtlarıyla rekabetin yoğun olduğu aktivitelerle dolu olan çocuklar, kendi tercihlerini yapamadan yetişmiş oluyorlar.

Elbette tersi durumlar da sakıncalı. Bütün seçimleri kendisine bırakmak, kişilik gelişiminin henüz başında olan çocuk için fazla sorumluluk anlamına gelebiliyor.

Otorite ile Özgürlüğü Dengeleyen Aileler

Çocuğa özgürlük alanı bırakarak, aynı zamanda anne-baba otoritesinin sağlanması gerçekten bilinçli olmayı ve özen göstermeyi gerektiren bir süreç. Kabul edilebilir sınırlar koyan ve sınırların nedenleri normal zamanlarda açıklayan aileler, çocuklarıyla daha seyrek çatışma yaşıyor. Çatışmanın olmadığı, samimi, gerçek olaylara, eğitime ve öğretime odaklanmış ailelerde, çocuk daha dengeli ve sorumluluk sahibi olmayı erken yaşlarda kavrayabiliyor.

Söz hakkı olan çocuklar, kendilerini ifade edebilen çocuklar olarak yetişiyor. İhtiyaçları ayırt etmekte, zararlı şeylerden kendini korumakta daha başarılı oluyorlar. Özsaygı edinme ve birey olma süreçleri özgürlüğü dengeleyen, otoriteyi baskı olarak algılamayan ailelerin çocuklarında daha sancısız ve geliştirici oluyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.