Maltepe Escort

Çocukluğunuzda duyduklarınızı unutun, siz çok şanslı bir ebeveyn olabilirsiniz. Gelin araştırmalar ışığında çocuğunuza bir de bu gözle bakın!

Çocuğunuzun hayali arkadaşları mı var?

Oturup saatlerce kendi kendine mi konuşuyor?

Arka bahçede gördüğü dinazordan korkup saklanıyor mu?

Kendini evin annesi, okulun öğretmeni, sizin kocanız mı yapıyor?

Gerçekten çok şanslısınız.

Bundan 25-30 yıl öncesi olsaydı çocuğunuzda ‘asosyallik, kişilik bozukluğu, çift kişiliklilik’ gibi sorunlar yaşadığı düşünülebilirdi. Ama bugün durum çok farklı.

Gelin en son yapılan araştırmaların sonuçlarına birlikte bakalım.

– Kuzey Amerika ve Avrupa’da yapılan çalışmalarda, okul öncesi döemdeki çocukların yaklaşık yüzde 50’sinin hayatlarının bir döneminde hayali arkadaşları olmuş.

– Bir diğer araştırma sonucuna göre 5-12 yaş arasındaki çocukların yüzde 28’inin ‘görünmez hayali arkadaşları’ var.

– Başba bir çalışmada, hayali dünyaların diğer çocuklarla da paylaşılmaya açık olması çocuğun sosyalleşmesine de olanak sağlayabilir. Bireysel olarak yada bir grup çocuk tarafından geliştirilen ve devam ettirilen hayali dünyalar çocuğun hayal gücünü, yaratıcılığını geliştirebilir.

YA KENDİNİ HAYAL DÜNYASINA KAPTIRIRSA…

Araştırmalar, ailelerin çocuklarının hayal dünyasına kapılmasına yönelik endişelerini de haksız çıkaracak türden veriler içeriyor.

5 yaş grubuyla yapılan bir çalışmada, çocukların yüzde 39.5’i daha araştırmacı sormadan arkadaşlarının ‘hayali’ olduğunu söylüyor. Aynı araştırmaya katılan 86 çocuktan yalnızca 2 tanesinin ‘hayal ile gerçeklik’ arasında kafa karışıklığı olduğu tespit edilmiş.

AKRANLARININ ÇOK ÜSTÜNDELER

Çalışmalar hayali oyun oynayan çocukların bilişsel ve sosyobilişsel gelişimlerinin akranlarına oranla daha üst düzeyde olduğunu gösteriyor. Bir diğer sonuç ise hayal gücünü kullanan çocuklar hem geçmiş hem de gelecekle ilgil varsayımlar oluşturmakta yaşıtlarından çok daha ileri durumdalar.

1969’da yapılan bir araştırmada, sanat ve bilim programlarında okuyanlara çocukluklarında halayi arkadaşa sahip olup olmadıkları sorulmuş. Sanat programlarında okuyanların çocukluklarında hayali arkadaşa sahip olmaları, bilim programlarında okuyanlara kıyasla daha fazla olduğu ortaya çıkmış.

Kaynak: Aktüeleğitim.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.