Maltepe Escort

Stresli Anneler Daha Uzun Sürede Doğuruyor

Yapılan bir araştırmanın sonucunda stresli annelerin doğumlarının çok daha uzun sürede gerçekleştiği bulundu. Bu araştırmanın sonuçları da stres doğumu zorlaştırıyor şeklinde kayıtlara geçirildi.

Bilindiği gibi doğum çok fazla faktörün etkilediği bir süreçtir. Bu nedenle annenin durumu doğumun süresini de belirlemektedir. Normal bir doğum süresi 6,5 saat gibi bir süre almakta ve genellikle de korkulacak kadar aşırı olmasa da ağrılı geçmektedir. Bu nedenle de çoğu anne doğumda stres yaşamaktadır. Stresin en büyük nedeni de doğum nasıl geçecek ya da çok ağrım olur mu gibi endişelerden oluşmaktadır. Ancak annelerin doğuma rahat girmeleri önemlidir. Çünkü stresli anne adayları çok daha uzun sürede doğumu gerçekleştirmektedir. Araştırmanın sonucunda bulunan doğum süresi 8 saattir. Yani anneler doğuma sakin girdiğinde kısa sürede doğum yaparken stresli olduklarında bu süre en az 1,5 saat daha uzamaktadır.

stres-dogumu-zorlastiriyor

stres-dogumu-zorlastiriyor

Peki, bu sürenin uzamasına ne neden oluyor. Bu konuyu açıklamak gerekirse stresle birlikte kanda artan adrenalin seviyesidir. Adrenalin salgılandığında doğrudan rahim kasları etkilenmektedir. Doğumda etkili olan hormonların durmasına neden olan adrenalin rahim kasılmalarını engellemektedir. Bu durumda da rahimden bebeğin itilmesi zorlaşmaktadır. Bebeğin itilmesinin engellenmesi sonucunda sadece doğum uzun sürmekle kalmamakta aynı zamanda daha fazla acı çekme gibi kötü durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Doğum korkusunun ve gerginliğinin en iyi çözümü ise psikolojik destek almak ya da yoga gibi rahatlatıcı aktiviteler yapmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.