Maltepe Escort

Suni Sancı ile Doğum Nedir?

Sağlık koşullarınız normal doğuma elverişli olduğu halde, doğum sancıları beklenen zamanda gelmediğinde ve artık doğumun gerçekleşmesi gerektiği durumlarda anneye suni sancı verilerek, normal doğumun gerçekleşmesi sağlanır. Suni sancı, “induksiyon” olarak adlandırılan gecikmiş doğuma dışarıdan müdahale yöntemlerinden biridir.

Suni Sancı Nedir?

Suni Sancıya Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Aslında doğumun başladığını işaret eden sancılar, vakti geldiğinde başlar. Ancak doğum başlamadığı halde, bebeğin dünyaya getirilmesini zorunlu kılan durumlar olduğunda suni sancıya ihtiyaç duyulur. Hamileliğin seyri normal gözükürken doğumun başlatılmasını gerektiren durumlar genel olarak şu şekildedir;

  • 42. haftaya gelinmiş ancak bebeğin doğumu gecikmişse, rahim içinde bulunan amniyotik sıvı eksilmeye başlar. Bu da bebeğin yeterli oksijen ve besin alamamasına sebep olur.
  • Doğum öncesinde, bazen doğum sırasında bebeğin ilk dışkılamasını(mekonyum) gerçekleştirmesi durumu yaşanabilir.
  • Annede preeklampsi yaşanması da, suni sancıyla normal doğum gerçekleştirilmesini gerektirebilir.

Suni Sancı Nasıl Uygulanır?

Suni sancının amacı rahmin kasılmasını sağlayacak etkinin yaratılmasıdır. Vücuda verilen kimyasallarla yapay olarak sancıyı başlatmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır.

Oksitosin verilerek;

Anneye serum ile damardan verilen oksitosin uygulamasıdır. Doğum başladığında anne vücudunun üretmeye başladığı hormonun telafisi için gerçekleştirilen bir uygulamadır. Suni sancı için geliştirilen özel bir oran kullanılır.

Suni Sancı İle Normal Doğum

Suni Sancı ile Doğumun Riskleri Nelerdir?

Başarısız olması durumda sezeryana mecbur kalınır;

Verilen suni sancının başarısız olması halinde, başlatılan doğumun devam ettirilmesi gerekir. Zaten ihtiyaçtan dolayı suni sancı ile doğuma ihtiyaç duyulduğu için, doğumun gerçekleştirilmesi gerekir. Sancı oluşturulamadığı için doğum sezeryan ile tamamlanır.

Fetal distres gelişmesi – Bebeğin sıkıntıya girmesi durumu;

Suni sancı ile başlatılan doğumda oluşan kasılmalar, normal kasılmalara göre daha düzenli ancak daha sarsıcıdır. Bu da doğum sırasında bebeğin sıkıntı yaşamasına sebep olur.

Hiperstilumasyon (aşırı uyarılma) nedeniyle bebeğin hayatının riske girmesi;

İnduksiyon dozu yüksek verildiğinde, rahimde aşırı uyarılma gerçekleşir. Rahim kaslarının normal sancılara göre şiddetini artırması bebeğin nefes alamamasına neden olabilir.

Hiperstilumasyon (aşırı uyarılma) nedeniyle annenin rahminde hasar kalması;

Aşırı uyarılma sonradan fark edilirse ve önlemler alınmamışsa, rahimde yırtılma ya da zedelenme yaşanabilir.

Doğum sonrası kanama

Yine suni sancı için verilen dozun fazla gelmesi nedeniyle, rahimdeki kaslar fazlasıyla yorulur. Doğum sonrası yaşanan kanamayı kontrol edemeyecek hale gelir.

Bu risklerin tamamında verilen dozun, annenin bünyesine olan etkisinin az veya fazla olması etkilidir. Kontrollü bir şekilde ilerlenerek, kasılmaların fazla şiddetli olduğu fark edilirse, doz düşürülebilir, riskler azaltılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.