Maltepe Escort

Doğum telaşı olabildiğince zorlu bir süreçken, bir de arkasından emzirme telaşı başlar. Bebek emiyor mu ? Süt geliyor mu ?

Bu konu hakkında normal doğum yapan annelerin sütünün hemen geldiğini, sezaryen doğum yapan annenin sütünün gelmesinin ise geciktiğini biliyoruz.

Tabii bir de süt deyince aklınıza bembeyaz bir şey geldiği için, ilk 2-3 gün ‘kolostrum’ adındaki sarı sıvı geldiğinde daha çok endişelenebiliyorsunuz. Oysa endişelenmek yerine havalara uçabilirsiniz. Çünkü ‘kolostrum’ anne bedeninin hayatında üretebileceği en değerli madde sayılır. Bebekleriniz ilk aşısıdır bu sıvı.

İlk etapta ne kadar emzirirseniz o kadar kardır, bebeğiniz böylece sarılık riskinden uzaklaşır.

Göğsü ne kadar çabuk “sıcak” ile tanıştırırsanız, süt üretiminiz de o kadar hızlı oluyor. Gelelim emzirme haricinde “sağım” konusuna:

Süt sağmanın, göğüs pompası satın almanın sadece çalışmaya başlamak zorunda olan anneler için geçerli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Süt sağmanın avantajlarına şöyle bir bakalım:

Özellikle ilk 1 ay, süt çok fazla oluyor. Kıyafetlerinize akıp gittiğini sık sık görebilirsiniz. Oysa bu süt parayla satın alınabilecek bir şey değil neden boşa gitsin?

Sütü sağıp, süt saklama poşeti içerinde buzlukta muhafaza ettiğinizde, beklenmeyen tüm durumlarda o sütler imdada yetişiyor ve bebeğe mama vermek durumunda kalmamış oluyorsunuz.

Süt sağmak, anneye dinlenme imkanı sağlıyor. Sağılan sütün anne dışında birisi tarafından bebeğe içirilmesi sayesinde anne kesintisiz 4-5 saat uyuma şansını elde ediyor.

İlerleyen aylarda, süt üretimindeki bir azalma veya bebeğin çok iştahlı olması durumunda, anne kimi zaman yetersiz kalabiliyor, işte bu noktada mama takviyesi yerine, buzlukta ki sütler bebeğin en ihtiyacı olan besini almasını sağlıyor.

Annenin beklenmeyen bir şekilde bebeğinden bir süreliğine ayrı kalma durumunda, bebek anne sütü almaya devam edebiliyor.

Süt üretimini artırmak için sağım yapmak çok önemli, meme ne kadar sık boşalırsa, süt o kadar sıklıkla üretiliyor.

Bebeğinizin sizi emmediği her anda sağım yapmaya çalışın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.