Maltepe Escort

Tanı Koymaya Yönelik Hamilelik Testleri

Bebek sahibi olmak isteyen bayanların en çok kafa yordukları soruların başında ‘acaba hamilemiyim’ yargısı gelmektedir. Özellikle uzun süredir çocuk sahibi olmak için bekleyen çiftler her türlü değişimi takip ederek çabuk heyecanlanabilirler. Bu durumda hamilelik olgusunun gerçekleşip gerçekleşmediğini anlayabilmek adına tanı koymaya yöntelik hamilelik testlerinden biri uygulamak gerekmektedir. Bu testlerin neler olduğunu ne kadar hassas olduğunu bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

tani-koymaya-yonelik-gebelik-testleri

tani-koymaya-yonelik-gebelik-testleri

Gebelik Testleri

Gebelik testleri vücutta hamilelikle birlikte yaşanan değişikliklerin tespit edilmesi şeklinde sonuç veren testlerdir. Sözü edilen değişikliklerden bir tanesi HCG hormonudur. Bu HCG hormon seviyesi gebeliğin oluşmasının ardından trofoblast hücreleri tarafından salgılanarak artmaktadır. Diğer bir değişiklik gebeliğin vajinada ya da rahimde oluşmasıdır. Bu oluşumu doğrudan gözlemleyebildiğimiz bazı test yöntemleri de bulunmaktadır.

HCG Hormonunun Saptanmasına Bağlı Testler

Gebeliğe bağlı olarak HCG hormonunda olan değişiklikler bu hormonun miktarındaki artış olarak sonuçlara yansımaktadır. Bazı hastalıklarda da bu hormonda artış gözlense de genellikle gebeliğin tanısı için büyük bir oranda sonuç vermektedir.

hcg-hormonunun-saptanmasina-bagli-gebelik-testleri

hcg-hormonunun-saptanmasina-bagli-gebelik-testleri

  • İdrardan Gebelik Tanısı:

Beta-HCG hormonu kanda çok az miktarda bulunmakla birlikte gebeliğin ilerlemesiyle birlikte eşik seviyeye ulaşır ve bu eşik seviyenin ardından idrarda da çıkmaya başlar. Bu hormonun varlığının yani idrarda bulunup bulunmadığının ölçülmesi ile gebelik belirleneceği için de idrardan gebelik testi yapılabilmekte, hatta bu işe yarayan bayanların evde kolaylıkla yapabileceği kitler de bulunmaktadır. İdrar testlerinde sonuç yüksek oranda doğru çıksa da olası hataları göz ardı edebilmek için bir iki kez tekrarlanması daha doğru sonuç adına önerilmektedir.

  • Kandan Gebelik Tanısı:

İdrardan yapılan testlerde hormonun idrarda çıkma süreci için belirli bir zamanın geçmesi gerekirken, kandan yapılan testlerde daha döllenme gerçekleşir gerçekleşmez hormon seviyeleri ölçülebilmekte bu sayede de erkenden gebelik tanısı koyulabilmektedir. Yine gebeliğin belirlenmesi için kan testlerinde de beta-HCG hormonuna bakılmaktadır. Kandan gebelik testi düşük ya da dış gebelik olasılığını da belirleyebildiği için daha hassas bir testtir.

ultrasonografiyle-gebelik-testi

ultrasonografiyle-gebelik-testi

Gebeliği Görüntüleyerek Saptayan Testler

Diğer gebelik testleri yapılmadan eğer birkaç günlük adet gecikmesi varsa bu aşamada vajinal ultrasonografi ile gebelik belirlenebilmektedir. Eğer adet gecikmenizi abdominal ultrasonografi ile belirlemek istiyorsanız bunun için ise adet gecikmesinin bir haftayı bulmuş olması gerekmektedir. Ultrasonla gebeliğin belirlenmesinin daha pek çok faydaları bulunmaktadır. Bu sayede gebeliğin normal olup olmadığına karar verilebileceği gibi gebeliğin yolunda gidip gitmediği ve çoğul gebelik söz konusu olup olmadığı da belirlenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.