Maltepe Escort

Taşıyıcı Annelik Nedir? Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Son zamanlarda özellikle medyadan ve dizilerden duyduğumuz bir kavramdır taşıyıcı annelik konusu. Yurtdışında oldukça yaygın olmasına rağmen ülkemizde kanunsal olarak etik bulunmayan ve bebeğin biyolojik kaydını değiştirdiği için de yasak olan bir olgudur. Peki, tam anlamıyla taşıyıcı annelik nedir? hangi durumlarda tercih edilir? konusunu bilmeyenler için aydınlatalım.

Taşıyıcı Annelik

Taşıyıcı annelik biyolojik bir hamilelik süreci olup, bebeğin başka bir annenin rahminde gelişmesi anlamına gelmektedir. Konuyu açmak gerekirse bebek sahibi olmak isteyen anne ve babanın üreme hücreleri yapay bir ortamda döllendikten sonra sağlıklı başka bir anneye döllenmiş yumurta aktarılmakta, bebek bu annede yetişmektedir. Bebeği rahminde büyüten anneye taşıyıcı anne denilmekte ve aslında bebek üreme hücreleri alınan anne ve babanın genetik materyalini taşımaktadır. Soy ağacında karmaşanın oluşmasına neden olduğu düşüncesiyle Türkiye’de taşıyıcı annelik konusu hem etik bulunmamakta hem de kanunsal bir zemin bulamamaktadır.

Taşıyıcı Anneliğe İhtiyaç Duyulan Durumlar

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerden bayanda hamileliğe ve bir bebeği geliştirmeye engel durumlar olması durumunda taşıyıcı anneliğe başvurmaktadır. O durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Rahmi doğuştan olmadığı için hamile kalamayacaklar,
  • Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı rahmi ameliyat ile alınanlar
  • Anne hamile kalabiliyor, ancak bebeği belli dönemlerde düşürüyorsa ve bu durum sürekli oluyorsa
  • Bazı hastalıklardan dolayı rahmi olmasına rağmen gebeliğe uygun olmayanlar
  • Kalp gibi önemli rahatsızlığı bulunan ve bu nedenle doğum yapması tehlikeli olanlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.