Maltepe Escort

Tekrarlayan Düşük ve Nedenleri

Çocuk sahibi olmak pek çok insanın hayallerini süsleyen, gelecek planlarına yön veren birşeydir. Ancak bazen herşey yolunda gibi gözükürken, başarılı bir hamilelik sürecinin düşükle sonlandığı durumlar olur.

Uygun koşullarda devam edebilecek bir gebeliğin erken sonlanmasının ve bebeği kaybetmenin mutlaka açıklanabilir bir nedeni vardır.

20. haftadan önce gebeliğin sonlanması, bebeğin ölmesi düşük olarak tanımlanır. Üst üste 2 kere düşük yapan anne adaylarının yaşadığı durum tekrarlayan düşük olarak tanımlanır. Genellikle 3. düşükten sonra incelemelere başlansa da, 2. düşükten itibaren gerekli incelemelerin yapılması, tekrar düşük olmaması açısından alınabilecek önlemleri bulmada yardımcı olur.

Tekrarlayan Düşüğün Nedenleri Nelerdir?

  • Anatomik faktörler düşük nedenlerinden başlıcalarıdır. Bunlar anne adayının rahminin doğuştan ya da sonradan kazanılmış anatomisi ile ilgili olanlar, miyomlar, rahim yapışıklığı şeklindedir.
  • Annenin adayının bağışıklık sisteminin zayıf olması, bebeğin gelişimine yetersiz bir bünyeye sahip olması da önemli bir düşük nedenidir.
  • Annenin adayının doğuştan itibaren sahip olduğu, kanın pıhtılaşma problemleri de diğer bir düşük nedenidir.
  • Tekrarlayan düşüklerin tespit edilebilen nedenleri, düşüklerin %50si için geçerliyken, diğer %50lik oran için hiçbir sebep bulunamamaktadır.
  • Düşük nedenlerinin araştırılabilmesi için, düşük sonrası fetüsün incelenmesi, genetik ve patolojik testlerin yapılması bir sonraki gebelik için gerekli bilgileri ve ihtiyaç duyulan tedavi hakkında yeterli fikri verecektir.
  • Kromozon anormalliklerinin tespiti, gebelik sırasında yapılan amniyosentez(anne karnından su alınması) ile erken dönemde tespit edilebilir.

Nedeni açıklanamayan ve tekrar eden düşüklerde psikolojik destek son derece önemlidir. Anne adayının stresli olması, yoğun tempolu bir hayatı olması, gebelik sürecine tam olarak adapte olamaması, anne karnındaki bebeğin gelişimine yansır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.