Maltepe Escort

Teneffüsleri Üç Katına Çıkarmayı Deneyen Ve İnanılmaz Sonuçlar Elde Eden Okul

Amerika Teksas’taki bir okul çocukları günde dört kez teneffüse çıkarmaya başladı. Öğretmenler ve ebeveynler sonuçların muhteşem olduğunu dile getiriyor.

Teneffüs, öğle yemeği saati dışında çocukların sadece oyun oynaması için verilen serbest bir mola zamanı olmanın çok ötesindedir. Bu serbest ve yapılandırılmamış zaman dilimi, çocuklara hareket etme imkanı verir ve sınıfta çok daha iyi odaklanmalarını sağlar. Amerika Teksas’taki bir okul, öğrencilerine günde dört kez teneffüse çıkararak bir riske girdiklerini ancak bu riskin karşılığını fazlasıyla aldıklarını söylüyor.

Eagle Mountain İlkokulu, anaokulu ve birinci sınıf öğrencilerine her sabah 15′er dakikalık iki teneffüs ve her öğleden sonra 15′er dakikalık iki teneffüs vererek dışarı çıkıp oyun oynamalarını sağlıyor. İlk önceleri öğretmenler sınıf zamanının bir kısmını teneffüse harcamak ve kalan zamanda öğrencilerin almaları gereken tüm müfredatı onlara verebilmeyi başarmak konusunda oldukça endişelenmiş. Ancak bu cesur “deneme” yaklaşık beş aydır devam ettiği için öğretmenler çocukların aslında daha çok ve daha iyi öğrendiklerini çünkü sınıfta daha iyi konsantre olabildiklerini ve hiç kıpırdanmadan dikkatlerini verebildiklerini söylüyor.

brown-elementary-school-recess-today-160107-tease_bb4fd611a4bdfb293b6d818bc34ec36e.today-inline-large

“Bir yandan çok gergindim” diyor birinci sınıf öğretmeni Donna McBride. “Sınıfımın günde dört kez dışarı çıkmasına izin verip yine de bu çocuklara öğrenmeleri gereken her şeyi nasıl öğretebileceğimi anlamaya çalışıyordum.”

Ancak McBride bugün, öğrencilerinin sınıfta sadece bütün dikkatlerini vermekle kalmayıp aynı zamanda dersi daha iyi takip ettiklerini, kendi başlarına öğrenmeye ve problem çözmeye daha fazla teşebbüs ettiklerini ve çok daha az disiplin sorunları yaşadıklarını söylüyor.

“Gerçekten çok iyi sonuçlar alıyoruz” diyor McBride. Üstelik bu sonuçların bilimsel dayanağı da var. Amerikan Pediyatri Akademisi şöyle diyor: “Teneffüs, bir çocuğun gelişiminin önemli ve gerekli bir parçasıdır.” Yetişkinler bile bütün gün bir sandalyeye hapsolduklarında en iyi şekilde konsantre olma ve çalışma konusunda zorluklar yaşarken, çocukların, hiçbir şekilde hareket etmeden ve içlerindeki enerjilerini dışarı atmadan odaklanabilmelerini ve öğrenmelerini beklememiz gerçekten inanılmaz. Anaokulu öğrencileri ve birinci sınıflar bütün gün oturmaya zorlandıklarında ve oyun oynamak için sadece 15 dakika teneffüs yaptıklarında – tıpkı Eagle Mountain öğrencilerinin bu deneyden önce yaptıkları gibi – sınıfta hareketsiz duramamaya ve herkesi rahatsız eden davranışlarda bulunmaya başlamaları oldukça doğal. Dışarıda oynamaları için onlara düzenli molalar verdirmek bedenleri için olduğu kadar zihinleri için de çok iyi bir şey.

2016-01-18T13-08-48-3Z-1280x720.today-inline-vid-featured-desktop

“Bu çocuklara sık sık 15 dakikalık ‘sistemi yeniden başlatma’ adını verdiğim şeyi yaparsanız, bu onların üst seviyede ‘işlemelerini’ sağlayacak platformu yaratacaktır” diyor çocukların okuldaki fiziksel aktivitelerini ve oyun zamanlarını artırmak için Eagle Mountain İlkokulu ve diğer okullarla çalışan Debbie Rhea.

Rhea’nın programı, okulları, anaokulu ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin bir okul gününe dört tane 15 dakikalık teneffüs eklemeye çağırıyor. Bu programdan iyi sonuçlar alan tek kişi öğretmenler değil. Bazı ebeveynler çocuklarının evde daha bağımsız ve yaratıcı olduğunu fark ettiğini söylüyor. Aynı zamanda ebeveynlere göre ekstra teneffüs zamanı çocuklarına sosyal anlamda da çok katkı sağlıyor. Sonuçta salıncaklarda arkadaş edinmek, bir yetişkin matematik problemlerini anlatırken sessizce onu izlerken arkadaş edinmekten çok daha kolaydır.

Düzenli ve kısa teneffüsler için sınıf zamanının bir kısmından vazgeçmek, karşılığını fazlasıyla alabileceğiniz bir ‘takas’ gibi görünüyor. Çünkü teneffüsten sonra çocuklar, bütün gün sıralarına yapışmışlar gibi sınıfta oturduklarında olduğundan çok daha etkin ve hevesle öğreniyorlar. Bugün çocukların, kısa bir zaman dilimi içinde öğrenmesi gereken çok daha fazla şey var. Bu yüzden öğrenmeleri için onlara destek olmanın en iyi yolu, onlara oyun oynamaları ve sadece çocuk olmaları için yeterince zaman vermek gibi görünüyor.

Kaynak: Eğitimpedia.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.