Maltepe Escort

Tilki ile Keçi Masalı Oku

En güzel çocuk masallarından bir grup da Ezop masallarıdır. Bu masal grubunda daha çok hayvanların birbiriyle ve insanlarla ilişkilerine değinilmektedir. Hem öğretici hem de çocuk dünyasını çok iyi uyum sağlamaları nedeniyle çocuk masallarından en iyileridir. Tilki ve keçi masalını anlatmaya başlayalım, siz de okuyup öğrenip minik yavrularınıza uykuya dalmadan önce anlatın.

Günlerden bir gün bir tilki yaşadığı yerde bir kuyuya yanlışlıkla düşmüş. Tüm çabalarına, atlayıp zıplamasına rağmen bir türlü kuyunun dışına çıkamamış. Tilki çaresizce beklerken susayan ve su içmek için kuyunun başına gelen keçiyi fark etmiş. Keçi ilk olarak tilkiyi görmemiş. Ancak kuyuya su içmek için eğildiğinde tilkiyi fark edip çok şaşırmış. Şaşkınlık içinde aşağıdaki tilkiye seslenmiş. Tilkiye orada ne yaptığını sormuş. Tilki ise kurnazlık yaparak keçiyi kuyudan çıkma planı haline getirmiş.

Keçiye ben buradaki soğuk sudan içmek için indim demiş. Bunu duyan susuzluktan yanan keçi ben nasıl içebilirim o sudan şeklinde bir soru yöneltmiş. Kurnaz tilki atla yanıma sende kana kana iç demiş. Bunu duyan keçi hiç düşünmeden kuyuya atlamış, sudan doyana kadar içmiş. Tam susuzluğu geçince tilkiye biz buradan nasıl çıkacağız diye sormuş. Tilki ise bunun çok kolay olduğunu önce keçinin duvara dayanarak iki ayağı üzerinde duracağını, kendisinin çıktıktan sonra da keçiyi çekerek çıkaracağını söylemiş. Keçi her denileni yapmış, tilki dışarı çıkmış ancak keçiyi orada bırakarak kaçmaya başlamış.

Yapılanların geç de olsa oyun olduğunu anlayan keçi tilkiye bağırmış ben seni buradan kurtardım sen beni bırakıp kaçıyorsun çok ayıp demişse de ne fayda. Tilki sen akıllı biri olsan buraya atlamadan nasıl çıkacağını da düşünmen gerekirdi demiş ve keçiyi orada bırakmış.

Masaldan çıkarılacak öğüt: Akıllı kişiler yapacakları işin sonunu mutlaka düşünür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.