Maltepe Escort

Toksik Ebeveyn Olabilir misiniz?

Çocuklarına zarar vermek anne-babaların en son isteyeceği son şey bile değildir. Ancak insanların tüm davranışlarını, her an denetleyememeleri, bazı şeyleri çocuklarla birlikte öğreniyor olmaları da son derece normaldir. Farkında olmadan davranışlarınızın, çocuklarınıza kısa ve uzun vadede olumsuz etki edecek halde olması, genel olarak toksik ebeveynlik olarak tanımlanabilir.

Ebeveynlerin çocuklarını olumsuz etkileyecek davranışlar sergilemelerinin altında, kendi yetiştirilme tarzları ya da daha önceki zorlu yaşam deneyimleri yatabilir. Başlangıçta fark edilmeyen, denetlenemeyen bu davranışlar, çocuğun gelişimine yansıyarak, kısa ve uzun dönemde çocukta olumsuz hatta travmatik izler bırakabilir.

Toksik ebeveynlik davranışları arasında sayabileceğimiz ruhsal bağımlıklılar, duygusal şiddet öncelikli gelir. Hiç istenmese de, toksik ebeveynlere maruz kalan çocukların baş etmek zorunda kaldığı davranışlardan bazıları istismar, alkol, uyuşturucu vb. yıkıcı bağımlılar da yer alır. Elbette çocuklar küçük oldukları için bunlarla baş edemezler ve zarar görürler.

Toksik Ebeveynlik Nedir?

 

Ebeveynlerden en az birinin toksik ebeveyn kabul edilebileceği, zarar verici davranışlardan bazıları şunlardır;

Koşullu Sevgi;

Çocukların sevgiyi ve koşulsuz sevgiyi öğrenebilecekleri belki de tek yer olan ailede karşılaşmamaları gereken bir davranış biçimidir. Anne veya babanın istediği gibi hareket ederse sevileceği söylenen çocuk, ruhsal gelişiminde sorunlar yaşar.

Yıkıcı-Eleştirel Yaklaşımlar

Toksik ebeveynlerin dikkat çeken davranış kalıplarından biri de, çocuğu olumsuz eleştirilerle eğitebileceğine dair bakış açısıdır. Şakayla karışık ifade edilse bile, sakarlık, yavaşlık, dikkatsizlik gibi davranışlar sürekli eleştirilirse, çocuk yetersizlik duygusu ile büyüyecektir.

Mükemmelliyetçilik

Kendi deneyimlerinden çocuğunun faydalanmasını isteyen ya da çocuğunun mükemmel olacağına dair beklentisi olan ailelerin çoğu zaman farkında olmadığı tekrar eden davranış biçimleridir. İnsanların hatalar yapabildiğini, çocukların da hatalar yapabildiğini görmeye ihtiyacı olan çocuklarda, bu tip yaklaşımlar yıkıcı etkiler yaratır.

Üstüne Titreme & Evham

Çocuğun, her an tüm ihtiyaçlarıyla ilgilenen anne ve babalar, çocuğun kendi kendine yetebilmesi, karar verebilmesi konularında güvenmedikleri mesajını tekrar ederler. Özgüven gelişimine engel olan bu yaklaşım biçimi, toksik ebeveynlerin, sıkça ve koruma içgüdüsü ile tekrarladıkları davranışlardır.

Fedakarlıkları Öne Sürmek

Elbette her anne ve baba çocukları için bir takım fedakarlıklar yapmak zorunda kalır. Bu durumun çocukta yaratacağı suçluluk, kendini sorumlu tutma gibi olumsuz duygulardan, olumlu herhangi bir şey beklemek mümkün değildir. Çocuğun bunalıma girmesi, kendini suçlu hissetmesi, depresyon halini yaşaması gibi sonuçlara sebep olur.

Küsmek

Ebeveynlerin çocuklarına karşı sorumlulukları yetişkinlik dönemlerine kadar devam eder. Çocuğa rehberlik etmek, ihtiyaçlarıyla ilgilenmek, gelişimine ve eğitimine erken yaşlardan özenle yaklaşmak ebeveynlerin görevidir. İlerleyen yaşlarda ise güvenerek ve destekleyerek yalnız olmadığını hissettirmek gerekir. Çocukların bu tür bir ihtiyaç içinde oldukları zamanlarda, ailelerin küsmesi, koşullu olarak ilgi ve sevgi göstermesi kişiliğinde olumsuz etkiler bırakır. İlişkilere zarar verir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.