Maltepe Escort

Toprak Yeme İsteği Neden Oluşur?

Bazı çocuklarda hareket kabiliyeti kazandıkları dönemin devamında 2-2,5 yaşından itibaren, toprak, kil, sıva, kum, kül gibi, gıda olmayan şeyleri yeme alışkanlığı gözlenir. Tıp literatüründe bu tür yiyecek olmayan şeyleri yemeye “pika” adı veriliyor.

Bebeklerin nesneleri elleriyle birlikte, ağızlarıyla da tanımaya çalıştıkları dönemdeki davranışları, pika olarak adlandırılmıyor. Ancak 2 yaşından sonra, gıdaları genel olarak tanımasına rağmen çocuğun 1 aydan daha uzun süre, tekrar eden biçimde kum, kil, toprak gibi şeyleri yemesi durumunda bir rahatsızlığının olabileceği düşünülmesi gerekiyor. Saksı bitkileri, kağıt, saç gibi gıda dışı şeyler de nadiren, çocukların yeme eğilimi gösterdiği şeyler.

Pika – Toprak Yeme İsteğinin Nedenleri;

Genellikle demir eksikliği nedeniyle çocukta toprak yeme isteği oluştuğu biliniyor. Çinko eksikliği de sebepler arasında yer alıyor. Ancak her toprak yiyen çocuğun demir ve/veya çinko eksikliği nedeniyle bu alışkanlığı kazandığını söylemek mümkün değil.

Toprak yeme alışkanlığı aynı zamanda bir gelişim geriliği belirtisi olarak da karşımıza çıkıyor. Örneğin otizmin, erken yaşlarda teşhisinde, eşlik eden belirtiler arasında.

Pika – Toprak Yeme İsteğinin Tedavisi

Öncelikle alışkanlığın altında yatan sebebin demir, çinko eksikliği olup olmadığı ve gelişim geriliği olup olmadığının teşhis edilmesi gerekiyor.

Testlerle zeka geriliği, otizm, gelişim geriliği tespit edilen durumlarda davranış tedavisi uygulanması gerekiyor. Ayrıca yiyebileceği yabancı maddelerin ulaşabileceği yerlerde olmasının engellenmesi gerekiyor.

Demir eksikliği varsa tedavisi yapılması, alışkanlığı unutturmak için çocuğun gözlenmesi gerekiyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.