Maltepe Escort

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Karar Verilir?

Bir bebek sahibi olmak isteyen, ancak gereken herşeyi yaptığı halde çocuk sahibi olamayan çiftler genellikle bir an önce tüp bebek tedavisi için başvurmak isterler. Bu tür bir tedaviye başlamadan önce 1 yıl ile 1,5 yıl arası bir süre, kadının yumurtalama periyodu takip edilerek hamile kalmayı denemiş olması gerekir. Ayrıca başka sağlık problemleri varsa tedavisini aksatmaması, hem anne hem baba adayının sağlıklı yaşam koşullarıyla bir yaşam biçimi alışkanlığı geliştirmesi gerekir.

Hem kadın hem de erkek, çocuk sahibi olmaya elverişli bir biyolojiye sahip olduğu halde, stres, uyku düzeni, temizlik alışkanlıkları, vücuttaki iltihaplar, erkeğin sperm kalitesi, tercih edilen ilişki biçimi gibi faktörler hamile kalma ihtimalini düşürebilir.

Bunların yanı sıra geçmişte, ileri yaşlarda geçirilmiş, kabakulak gibi testisleri etkileyen ateşli hastalıklar erkeklerde; yumurtalık, idrar yolları enfeksiyonu gibi, rahim gelişimini olumsuz etkileyen hastalıklar kadınlarda bebek sahibi olmayı zorlaştıracak etkiye sahiptir.

30 yaşından daha genç adaylarda 1 yıl, 30-35 yaş arası adaylarda 6 ay, 35 yaş üstü adaylarda ise en kısa sürede tedaviye başlanabilir. Tüp bebek tedavisi için baba adayından sperm örneği alınarak gerekli tahlillere başlanır. Aynı zamanda anne adayının rahim muayenesi ve gerekli filmler çekilir.

Uzman kontrolünden sonra kadının anatomik yapısı doğuma uygun ancak hamile kalmaya uygun değilse, gerekli operasyonlar yapılır. Hormon seviyesini etkileyen tiroit problemleri, çikolota kisti olarak bilinen polikistik over sendromu gibi, tedavi gerektiren rahatsızlıklara en kısa süre içinde müdahale edilir ve kadının hamile kalması için elverişli koşullar oluşturulmaya çalışılır. Kadın için kimi zaman sadece ilaç tedavisi ile uygun koşullar sağlanabilir.

Baba adayından alınan sperm sayısı ile ilgili müdahale gereken durumlarda olabilir. Sperm sayısının sınırda olduğu ya da eser miktarda olduğu durumlarda aşılama tekniğine başvurulur, tüp bebek tedavisine başlanır.

Yetişkinlik çağındaki çiftlerin ortalama %10-%15’inde hamile kalma ile ilgili, temel ya da ileri düzey sıkıntılarla karşılaşılmaktadır ve tüp bebek tedavisi uygun görülmektedir. İlerleyen dönemde bebek sahibi olmayı düşünen kadın ve erkeklerin normal hayatlarında, biyolojik rahatsızlıklarıyla zamanında ilgilenmesi ve bir çocuk sahibi olmak istemeseler de hem genel sağlık kontrollerini hem de jinekolojik muayenelerini aksatmamaları gerekir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.