Maltepe Escort

UNİCEF’in Toplum Deneyi İlk Sonuçlarını Verdi

Birleşmiş Milletler Dünya Çocuk Fonu Unicef çocukların toplumdaki yeri ve sorunları konularında çalışmalarına devam ediyor. UNİCEF bu kapsamda yeni bir çalışmaya daha imza attı. Tüm dünyada yapılacak UNİCEF toplum deneyi ilk olarak Gürcistan’da yapıldı ve ilk sonuçlarını verdi. #FightUnfair isimli çalışma diğer ülkelerde de yapılıp, zengin ve fakir çocuklara toplumun nasıl davrandığı belirlenerek sonuçlar tüm dünyayla paylaşılacak.

UNİCEF toplum deneyinde 6 yaşında bir kız çocuk oyuncu belirleyip, kalabalık bir yerde veya bir restoranda yalnız bırakarak çocuğa verilen tepkiyi ölçtü. Deneyin ilk bölümünde normal güzel bir şekilde giydirilen çocuk oyuncu Anno kalabalıkta yalnız bırakıldı. Etraftan çocuğun yanına gelen insanlar kaç yaşında olduğunu, isminin ne olduğunu ve kayıp olup olmadığını çocuğun ailesinin nerede olduğunu sorguladılar. Daha sonra Anno bu kez kirli elbiseler giydirilip eli yüzü kirletildikten sonra kalabalığa bırakıldı. Bu kez fakir görünümlü Anno’ya kim olduğunu, anne babasının nerde olduğunu ve kayıp olup olmadığını kimse sormadı, aksine herkes ondan kaçtı. Görenler dahi görmemezlikten geldi.

unicef-toplum-deneyi

unicef-toplum-deneyi

Bu şekilde deneyin ilk kısmından veriler alınıp toplumun davranışları ölçüldükten sonra deneyin ikinci kısmına geçildi. Güzel bir şekilde giydirilen Anno yine restoranda masalara oturduğunda sevilip ona bir şey ikram edilirken, eli yüzü kirletilip eski kıyafetler giydirildiğinde müşterilerin garsonlardan ricası üzerine restorandan atıldı. Deney sırasında çok üzülen Anno tepki gösterince çocuğun daha fazla üzülmemesi için deneye son verildi.

Anno’ya neden üzüldüğü sorulduğunda küçük kız ‘benim yüzüm ve kıyafetlerim kirli olduğu için herkes beni kovdu, bu da beni çok üzdü’ şeklinde cevap verdi. Çocuğun psikolojisi bundan oldukça olumsuz etkilendi hatta zaman zaman ağladı. Günde milyonlarca çocuğun kıyafetlerine bakılarak kapı dışarı edildiği düşünüldüğünde durumun vahameti, o çocukların psikolojisinin ne denli kötü etkilendiği daha da çok ortaya çıkıyor. Haydi, bu toplumsal algıya savaş açalım. Bunun için UNİCEF’in   #FightUnfair kampanyasına katılabilirsiniz. Çocukları fakir ve zengin olarak ayırmayan, hiçbir çocuğu içinde bulunduğu durum her ne olursa olsun ayırmayan bir toplum olmak dileklerimizle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.