Maltepe Escort

Uykunun Çocukların Zeka Gelişimine Etkisi

Zeka gelişimi ve öğrenme becerilerinin en yoğun kazanıldığı yaş aralığı 0-3 yaş arasıdır. Bu dönemin en iyi biçiminde değerlendirilmesinde yeterli ve sağlıklı uyku, en az sağlıklı beslenme kadar önemlidir. Özellikle kesintisiz gece uykusu ve gün içinde kısa bir uyku, bebeklerin ve çocukların zeka gelişimine etki eder.

Bunun başlıca nedeni, gün içinde öğrenilen bilgilerin uyku esnasında pekiştiriliyor olmasıdır. Sağlıklı gece uykusu büyüme hormonunu sağlayarak, fiziksel olarak da gelişmeye imkan sağlar. Büyüme hormonu hem fiziksel olarak gelişimi, hem organların gelişimini, hem de beyin gelişimini etkiler.

Uykunun Çocukların Zeka Gelişimine Etkisi

Çocuğum gün içinde ne kadar uyumalı?

Yenidoğan bebeklerin uyku ihtiyacı oldukça fazladır. İlk haftalarda uyuma süresi günlük 16-17 saati bulabilir. Bu süre 1 yaşına varana kadar 10-12 saate düşer. 10 saatlik uyku aslında 1 yaşındaki çocuk için yeterli değildir, alt sınırdır. Bundan sonraki yıllarda 10 yaşına kadarki sürede, çocuğun sağlıklı gelişebilmesi için 10 saatlik uykuya ihtiyacı olur.

Uykunun süresi kadar kalitesi de önemli

Çocukların uykudan verim alabilmek için, özellikle gece uykusuna ihtiyaçları vardır. Akşam 22:00 ile 04:00 saatleri arasındaki kesintisiz uyku, çocuğun zeka gelişimi açısında oldukça faydalıdır. Bu nedenle, erken dönemden itibaren çocuğun düzenli bir uyku alışkanlığına sahip olması gerekir.

Uyku problemi olan çocuklarda zeka gelişimi

Çocuğunuz önerilen zaman dilimlerinde ya da yeterli uyuyamıyorsa, öncelikle varolan gelişimi, potansiyel gelişim imkanının çok az bir miktarı kadardır. Siz gözle görülür bir yetersizlik, gelişim yavaşlığı fark etmeseniz de, çocuğunuz bu imkanı kaçırıyor olabilir.

Ayrıca uyku eksikliği ve düzensiz uyumak, hormon dengesini bozabilir. Hormon dengesindeki bozukluklar çocuğunuzun iştahsızlığına sebep olabilir. Ya da aşırı yeme eğilimi ile karşılaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve düzenli uyku çocuklarda motor becerilerin geliştirilmesine katkı sağlar. Dikkat eksikliği, öğrenmede gerilik gibi durumların arkasında yatan nedenlerden biri uyku yetersizliğidir. Zamanında uykusunu alamayan çocuk, yorgun, halsiz, dikkati eksik olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.