Maltepe Escort

Uyumak İstemeyen Bebekler İçin Alternatif : Kundak

Çoğumuz kundaklanarak büyüyen kişileriz. Bizlerin bebekliğinden bu zamana kadar geçen süre içinde kundaklama alışkanlığı zamanla azalmıştı, bebekler nadiren kundakla sarılarak uyutuluyordu. Ancak 2011-2012 yıllarında Amerika’ da yapılan bir araştırma, unutulmaya başlayan bu geleneksel bebek uyutma yönteminin faydalarını ortaya çıkardı.

Bebeği Kundaklamanın Faydaları

  • Bebeğin doğumundan itibaren ilk 3 ay hem dış dünyaya adapte olmasında hem de uyku düzeni için bir başlangıç yapmasından önemli. Bebekler bu dönemde günün büyük bir bölümünü uykuda geçirmelerine rağmen, uykuya dalamadıklarında sık sık ve sürekli ağlayabiliyorlar. Bütün ihtiyaçları karşılanan ve sağlıklı olduğundan emin olduğunuz bebek yine de ağlayabiliyor. Uykusuzluk bebeklerin özellikle ilk 3 ayda tahammül edebildikleri birşey değil.
  • Uyku daha seyrek bölünüyor, bebeğin uyku kalitesini artırıyor.
  • İnce bir örtü ya da tülbentle bebeği kundaklayarak, kollarını ve bacaklarını hareket ettirmesini, derin olmayan uykusundan uyanması önleyebilirsiniz.
  • Kundaklamak bebeğe anne karnında olma hissi verdiği için daha hızlı uykuya dalar.
  • Uyku esnasında hareket etmediği için, nefes güçlüğü çekeceği bir pozisyona geçme riski nerdeyse yoktur.

Kundaklamanın Riskleri

  • Kundaklamanın hızla bırakılmasının sebebi, kalça çıkığına sebep olduğuna dair bilgilerdi. Bacakların gergin ve kalçanın sıkı sarılması durumunda yine risk söz konusu.
  • Çok sıkı sarılan kundaklar ve kalın kumaşların kullanması bebeğin kan dolaşımını etkileyebiliyor. Vücut ısısının hızlı artmasına sebep olabiliyor.
  • Çok gevşek kundaklanan bebeğin, kundağı açıp hareket etmesiyle boğulma riski oluşabiliyor.

Bebekleri kundaklama, doğru uygulandığında faydalı, yanlış uygulandığında riskli olarak “ani ölüm sendromu”nun konusu. Bebeğin yüzüstü dönmesini zorlaştıran kundak, kendi başına dönme kabiliyeti kazanana kadar kullanışlı bir yöntem. Hareket kabiliyeti artan bebeğin kundaklanması riskli.

Kalça çıkığı riski almamak için doğru kundaklama yöntemini bilmek elbette şart. Amaç bebeğin kendi hareketliliği yüzünden uyanmaması olduğu için yarım kundak yapmak, bebeğin sadece kollarını sarmakta bir alternatif. Kundağın kalın kumaşlardan yapılmaması, gerekirse üzerine başka bir örtü örtülmesi bebeğin uyku kalitesine de katkı sağlıyor.

Amacı paketleme olmadığı için sarıp sarmalamak gerekmediği anlaşılmıştır; piyasada kundak olarak üretilmiş, sarma ve bağlama gerektirmeyen, daha çok uyku tulumu gibi dizayn edilmiş kundaklar bulmak mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.