Maltepe Escort

Vajinal Kuruluk Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Anne olsun olmasın bayanların jinekolojik olarak en çok şikâyet ettikleri rahatsızlıklardan bir tanesi de vajinal kuruluktur. Bu rahatsızlık bazı nedenlerden dolayı cinsel birleşme sırasında vajinada yeterli ıslaklık ve kayganlığın oluşmaması şeklinde tam olarak açıklanabilmektedir. Cinsel birleşme için yeterli kayganlığın ve ıslaklığın oluşmaması durumunda ise cinsel birleşme güçleşmekte, olsa dahi bayanın ağrılı bir birleşme yaşamasına neden olmaktadır. Bu rahatsızlığın nedenleri ve tedavisi konularını yazımızda bulabilirsiniz.

Vajinal Kuruluğun Nedenleri

Vajinal kuruluğun nedeninin öncelikle östrojen hormonu eksikliği olduğunu belirttikten sonra bu hormonun vajinayı daha elastik hale getirdiğini söylemek gerekiyor. Bu nedenle kadınların östrojen seviyelerini etkileyen bazı dönemler vajinal kuruluk nedenleri olmaktadır. Sözü edilen nedenler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

vajinal-kuruluk-nedenleri

vajinal-kuruluk-nedenleri

1- Doğum ve emzirme dönemlerinde değişen östrojen seviyeleri nedeniyle kuruluk

2- Radyasyon ya da kanser tedavisi için kemoterapi görmek

3- Yumurtalık ameliyatı sonrasında

4- Miyom tedavisi sırasında kullanılan östrojeni düşüren hormonlar

5- Sjönren sendromu olarak adlandırılan vücut sıvılarında meydana gelen bağışıklık kaynaklı değişimler

6- Anti depresanlar, soğuk algınlığı ve alerji ilaçları

7- Ön sevişmenin yeterli olmaması

Vajinal Kuruluğun Tedavisi

Vajinal kuruluk rahatsızlığı tedavi edilmediğinde cinsel birleşmeyi kabusa çevirdiği gibi bazen tahrişlere de neden olarak normal zamanlarda bile acı duyulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle böyle bir rahatsızlıkta doktora mutlaka başvurulmalıdır. Tedavi genelde östrojen terapisi ve vajina içi nemlendiricilerin kullanılmasıyla yapılmaktadır. Ayrıca, tedavi sırasında vajina bölgesine kimyasal kullanmaktan da kaçınmanız önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.