Maltepe Escort

Vakumla Doğum Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Hamilelik süresince anne adaylarının en sık düşündüğü şeylerden biri de doğum yöntemleridir. Alternatif doğum yöntemlerini araştıran kadınlar kadar, normal doğum gerçekleştirmek isteyen kadınlar da olası doğum yöntemleri ile ilgili bilgi sahibi olmak isterler.

Doğum elbette karmaşık bir süreçtir, ancak tıbbi imkanlardan faydalandığınız sürece baş edilemeyecek bir şey değildir. Bununla birlikte bazı prosedürler hem oldukça zordur, hem de çeşitli yan etkileri vardır. Detaylar ilgili önceden bilgi sahibi olmak, daha doğru seçimler yapmanıza yardımcı olur. Doktorunuz size bazı durumlarda bu tip komplikasyonları olan vakumla doğumu önerebilir.

Doktorunuz Size Hangi Durumlarda Vakumla Doğumu Önerebilir?

Doğum başlamış ancak herhangi bir ilerleme göstermiyorsa, 2-3 saat boyunca beklemişseniz doktorunuz size vakumla doğum önerisi ile gelebilir. Normal doğum sırasında ihtiyaca göre önerilen bir müdahale biçimidir.

Anne adayının anatomik yapısı, normal doğumun tamamlanmasına izin vermediği durumlarda genellikle mecbur kalınan bir yöntemdir. Vakumla doğumun bebeğin doğum kanalına girdiği, başka bir cerrahi müdahale imkanı olmadığı durumlarda kullanımı sıktır.

Anne adayının ıkınması ve doğumu gerçekleştirmesinin sıkıntı yaratabileceği, kalp, solunum, dolaşım sistemi hastalıklarında, doğum devam ederken ihtiyaç duyulabilir.

Bununla birlikte vakumla doğumun göz önünde bulundurulması gereken riskleri vardır. Hem annenin hem de bebeğin maruz kalacağı riskler konusunda hasta ve yakını bilgilendirilmelidir.

Vakumla Doğumun Anne İçin Yaratacağı Riskler;

  • Doğum sonrası vajina ile anüs arasında kalan perineumda şiddetli ağrı hissedilebilir.
  • Alt genital bölgede yaralanmalar söz konusu olabilir. İdrara çıkmada ilk zamanlarda güçlük yaşanabilir.
  • Bir süre idrar ve dışkı tutumama gibi sorunlar yaşanabilir. Aynı zamanda idrar ve dışkı geçişini kontrol edemeceğiniz anlamına gelir.
  • Bu dönemde kırmızı kan hücreleri yeterince salgılanamayacağı için anemi olasılığı yüksektir. Doğum sırasında kan yaşanma ihtimali olan kan kaybı da bu riski yükseltir.
  • Pelvik kaslarınız bu işlem sonrasında zayıflamış olabilir. Pelvik organlardaki zayıflama, yerlerinden çıkmasına sebep olabilir. Anne için vakumla doğum sonrasındaki süreç yorucu ve özel bakım gerektiren bir süreçtir.

Vakumla Doğumun Bebek İçin Yaratacağı Riskler;

  • Bebeğin derisinde yaralanma.
  • Köprücük kemiğinde yaralanma yaşanabilir.
  • Omurgasından omuza, ek ve kollara sinyal gönderen sinirler tahrip olabilir.
  • Kafatası kırığı yaşanabilir. Kafatasında oluşabilecek kırıklar ve yaralanmalar hayati risk oluşturabilir.

Vakumla doğum sonrasında bebeğinizin hastanede daha uzun süre bakım gerekebilir. Doktorunuzun bebeğinizi gözlemlemesi ve oluşmuş olabilecek yan etkilerin tedavisinde daha yakından takip etmesi gerekebilir. Tüm detayların bu işlem öncesinde doktorla görüşülmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.