Maltepe Escort

Yalancı Ağlamayla Nasıl Baş Edersiniz ?

 

Anne babalar olarak çocuklarınız ağladığı zaman ne yapacağımızı bilemiyorsunuz. Çocuğunuzu hemen mutlu etmek için yapılması gereken neyse gerçekleştirmeye hazırsınız.

Oysa ki çocuklarınızın her zaman gerçekten ağlamadığını, sadece isteklerini yerine getirmeniz için numara yaptığını düşünebilir miyiz? Veya bunun farkına varsak bile nasıl tepki vermeniz gerektiğini ve hangi durumda çocuğunuzu daha fazla kışkırtmak yerine sakinleştirirsiniz düşündünüz mü ?

Çocuklar bazen yalandan ağlayarak karşınızda en güçlü silahlarını kullanıyorlar, göz yaşlarını.

Hatta daha yaşlarını doldurmadan bunu yapabiliyorlar. Japon uzmanlar biri 9 diğeri 7 aylık iki bebeği 6 ay boyunca gözlemlemişler ve küçük olan bebeğin ailesinin dikkatini çekebilmek için yalandan da ağladığı zamanlar olduğunu keşfetmişler.

Daha 7 aylık bir bebek bile olsa, ailesinin ona karşı zaaflarının farkında ve bunu kendi lehine kullanabiliyor. Bu neyin göstergesi olabilir ?

Uzmanlara göre “zeka gelişimi normal ve üstü olan bebekler” bu davranışı sergileyebilirler. Aslında bu durum ebeveyn ile bebek arasındaki ilişkiye olumludur. Çünkü bebek ağladığı zaman ebeveynlerinin yanında olacağını inancına sahip olur ve güven duygusu gelişir.

Fakat, çocuğun yaşı büyüdükçe ve istekleri arttıkça, bu yalan ağlamalar bazen içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Çoğu anne-baba;

“Ne yapsam susturamıyorum.”
“İstediğini vermeme rağmen ağlamaya devam ediyor.”
“Her şeyi ağlayarak elde etmeye çalışıyor.”
“Olur olmaz şeylere ağlayarak tepki veriyor.”

gibi benzer sorunlarla karşı karşıya kalır. Bu sorunla nasıl baş etmemiz gerektiğini konuşmadan önce çocuğun gerçekten mi yoksa yalandan mı ağladığını nasıl anlayabileceğinizi anlatalım:

Çocuklar gerçekten ağladıkları zaman gözyaşları akar

Ama yalandan ağlıyorlarsa bazen gözyaşı olmayabilir.

Gerçekten ağladıkları zaman, neden ağladıklarını sorduklarınızda ağlama azalarak derdini anlatmaya çalışmaya dönüşür. Fakat yalandan ağladığında onunla ilgilendiğiniz zaman ağlamanın şiddeti giderek artar.

Gerçek ağlamada çocuğun ihtiyacı giderildiği zaman, duygu durumunun düzelmesi biraz vakit alır. Çünkü olaydan gerçekten etkilenmiştir. Fakat yalan ağlamada istediği yerine getirilen çocuk hemen etrafa gülücükler saçmaya başlar.

Gerçek ağlama temel bir ihtiyaca dayalı olur, yalan ağlama ise keyfi ihtiyaçlar için. Örneğin bir çocuğun acıktığı ya da susadığı, üşüdüğü zaman ağlaması son derece normaldir. Fakat istediği oyuncak alınmadığı için ağlayan çocuğun bir sınırı olmalıdır.

Bu bilgiler dışında bir de anne ve babaların içgüdüleri vardır. Nihayetinde en iyi onlar bilir çocuklarının gerçekten mi yoksa yalandan mı ağladığını.

Yalandan ağlayan bir çocuk karşısında anne ve babalar her ne kadar farkına varabilse de, gözyaşlarına kıyamadıkları için çoğu zaman yenilgiye uğrarlar.

Fakat aslında çocuklarınızı fazla kışkırtmadan yapabilecekleriniz vardır.

Gerçek ağlamalarda, çocuğun mümkün olan en kısa sürede ihtiyacı giderilmelidir. Çünkü eğer bu ağlamalara yalan muamelesi yapılırsa, çocuk kendini güvensiz ve ilgisiz hisseder, anne ve babasına olan güveni sarsılır.

Çocuk bir isteği yerine getirilmediği için ağlıyorsaağlamasının sonucunda isteğinin yerine getirilmemesi gerekir. Farkındayız bu kimi zaman çok zor olabiliyor. Toplum içinde çikolata için ağlayan çocuğunuz, sizin kendinizi ilgisiz ve düşüncesiz hissetmenize sebep olabilir. Ya da her ne kadar sahte de olsa göz yaşlarına kıyamıyor olabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bu davranışını destekledikçe artacak olmasıdır. Çocuk gözyaşlarının hedefine ulaşma yolu olduğunu düşünmemelidir.

Çocuğun isteğinin yerine getirilmemesi gerektiğini söyledik. Burada önemli olan sabrımıza hâkim olmamız. Sinirlenerek çocuğa tepki vermemiz, çocuğun ağlamasını azaltmak yerine arttırabilir. Çocuğunuzun egosunun karşısına kendi egonuzu koyarak, bu yalancı ağlamayı gerçek bir çatışmaya çevirebilir ve hatta ilişkinizin zedelenmesine sebep olabilirsiniz.

Bu tür durumlarda kesinlikle sakin ve net olmamız gerekir. Yani “net” derken, çocuğumuz sinirlenmediğimiz için hedefine yaklaştığını düşünmemeli, aksine olay karşısında tavrımızın net olduğunu, istediğini bu şekilde elde edemeyeceğini bilmelidir. Bu zor gibi görünebilir. Ancak unutmamalısınız sizin çocuğunuzu tanıdığınız kadar, çocuğunuz da sizi tanıyor, bakışlarınız bile onun sizi anlaması için yeterli. Çocukların hisleri yetişkinlerden çok daha kuvvetlidir.

Yalancı ağlamalar karşısında en etkili yöntem ise ilgi göstermemektir. Fakat çocuğa karşı tamamen kayıtsız kalmanızdan bahsetmiyoruz burada. Çocuğun ihtiyaçları her zaman, zamanında yerine getirilmeli. Yapmanız gereken, çocuğunuzun ağlamasıyla ilgilenmemek. Çocuğunuz yalandan ağlayarak adeta bir tiyatro oynuyor ve sizi bu senaryoya dahil etmeye çalışıyor, unutmayın siz seyirci olmazsanız oynayacak bir rolü kalmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.