Maltepe Escort

Yarık Damak Nedir? Yarık Damak İçin Cerrahi Operasyon

Yarık damak ya da yarık dudak gebeklikte vitamin eksikliği, akraba evliliği, genetik faktörler, annenin alkol, sigara, uyuşturucu kullanması, gebelik sırasında geçirilen viral enfeksiyonlar gibi nedenlerle ortaya çıkan, doğumsal bir anomalidir.

Gebelik süresince yapılan rutin kontroller ve ultrasonografi ile ancak %25’lik bir oranı saptanabilmektedir.

Yarık damak açıklığına göre kimi zaman gelişimle birlikte tamamlanabilecek boyuttadır. Genel olarak yarık damak vakalarının cerrahi müdahale ile tedavisi mümkündür. Ancak beraberinde başka rahatsızlıkların habercisi olup olmadığının detaylı tetkiki yapılmalıdır.

Genellikle genetik nedenlere bağlanan yarık damakla birlikte, kafatası ve beyin bozuklukları, el,ayak, bazı organları bozuklukları ile bazı kalp hastalıkları rahatsızlıklar gözlenme oranı yüksektir.

Yarık Damak ile Dünyaya Gelen Bebeklerde Beslenme

Normal bebeklere göre beslenme sırasında daha fazla güçlük yaşayan bebekler için, diş hekimlerinin yapacağı beslenme plağı ilk dönem yeterli düzeyde beslenmesini sağlayacak bir çözüm olur. Dişlerin çıkmaya başlamasıyla, çene gelişimindeki düzensizlik daha farkedilir olur. Aynı dönem konuşmayı öğrenme dönemidir, yarık damak sendromu taşıyan bebeklerde kelimeleri öğrenme normal zamanda olsa bile, söylediklerini anlamak biraz güç olabilir.

Yarık Damak – Dudak için En Erken Ne Zaman Cerrahi Müdahale Yapılabilir?

Cerrahi müdahale ile damakta bulunan açıklık, simetri sağlanarak kapatılmaya çalışılır. Bu müdahale beslenmenin normale dönmesini sağlar. En erken 3. aydan itibaren yapılabilecek ameliyatta, bebeğin boyu, kilosu, bağışıklık sistemi, başka hastalığının olup olmaması verilecek kararı etkiler.

yarik-damak-icin-cerrahi-operasyon

Büyüme devam ettikçe, vücut toparlanarak, cerrahi uygulamanın izleri büyük oranda kaybolur. Yarık damak ameliyatı kas onarımı, cilt onarımı, ağız mukozasına yapılan müdahaleler ile, boşluğun kapatılmasında yeterli olacaktır. Çocuğun gelişimine göre ilerleyen yıllarda ek müdahale gerektiği durumlar olsa da, normal geçen bir cerrahi uygulama sonrası bebek ortalama 1 hafta içinde normal hayatına dönebilir.

Gelişim döneminde kendini yaşıtlarıyla kıyaslama, estetik kaygılar, ameliyat kaygısı yaşanacağı için, yarık damak ameliyatını bu döneme bırakmak tercih edilir değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.