Maltepe Escort

Yarın 15 Milyon Çocuk İlköğretime Başlıyor! Uzmanlardan Öneriler

Okulların bayramdan sonraya ertelenmesinin ardından okulların açılmasıyla birlikte 28 Eylül pazartesi günü yani yarın 15 milyon çocuk ilköğretime başlıyor ve aralarında ilk defa okula, profesyonel çocuk eğitimine merhaba demiş olanlar var. Ebeveynler bu gece son hazırlıklarını tamamladı ve yarın çocuklarıyla birlikte okula gidecekler. Bazı çocuklar okula gitmek isterken, bazıları da gitmek istemiyor. Ayrıca yarın anne babalarından ayrılmak istemeyen çocukların acıklı sahnelerine de tanık olacaklar. Bu nedenle uzmanlar uyarıyor. Çocuğunuza doğru ve anlayışlı şekilde yaklaştığınızda bu tip çatışmaların hiçbirisi çözümsüz değil. İşte uzmanlardan anne babalara öneriler.

Annemsiz ne yaparım kaygısı çocukları okula karşı isteksiz hale getiriyor.

Özellikle okul öncesi dönemde çocuklarınıza sorumluluk vermemiş ve becerebileceği kadarıyla ev, aile ve kendi işlerinde görevler vermediyseniz çocuğunuzun bu endişeyi yaşaması çok normal. Çünkü çocuğunuz yarın okula başladığında yepyeni bir çevreye girecek ve her daim yanında olan tüm ihtiyaçlarını karşılayan her zaman onu koruyan anne yanında olmayacak. Neyle karşılaşacağını bilmeyen çocuk için bu durum psikolojik anlamda büyük bir tramva dahi yaratabilir. Bu nedenle eğer okul öncesinde çocuğunuzu el bebek gül bebek sorumluluk vermeden büyüttüyseniz ve bu nedenle çocuğunuz kaygılar yaşıyorsa ona her zaman yanında olduğunuzu hissettirmenin yanında çocuğunuzun kendisinin ne kadar başarılı olduğunu ve siz olmadan da başarabileceğini mutlaka aşılayın. Bunun dışında onu ilk gün okula götürüp yanında bir süre bekledikten sonra onu dışarda beklediğinizi söyleyerek dışarda bekleyin. Birkaç gün sonra sınıfa girmeyip direk dışarda bekleyin. Buna da alışınca okulun kapısına kadar götürüp bekleyin, son olarak da okulun kapısına kadar götürüp bırakın ve almaya okul çıkışı gidin. Bu şekilde aşamalı davranmanız çocuğun okula daha çabuk alışmasını sağlayacaktır. Diğer yandan onu okula götürürken arkadaşları olacağını, yeni şeyler öğreneceğini ve oyunlar oynayacağını söyleyerek teşvik edin.

Okulu çocuğunuza karşı asla tehtid aracı olarak kullanmayın.

Anne babalar tarafından yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de okulu çocuğa karşı tehtid aracı olarak kullanmaktır. ‘Sen yaramazlık yap da ben seni okula götürüp bırakayım’, ‘beni çok üzüyorsun seni öğretmenine şikayet edeceğim’, ‘böyle davranmaya devam edersen okuldaki arkadaşlarına senin ne yaramaz, tembel biri olduğunu söyleyeceğim’ gibi ifadeler çocuğunuzun okuldan soğumasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu tip ifadeleri asla ona karşı kullanmayın.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.