Maltepe Escort

Yaz Hamilelerine Serinleten Tavsiyeler

Gebelik ile birlikte; gerek hormonlar gerekse vücutta oluşan diğer değişikliklerle birlikte, sıcak çekilmez hale gelmektedir. Çoğu anne adayı rahat bir gebelik geçirmek adına; gebeliğin son aylarını kavurucu yaz sıcaklarına denk getirmemek üzere hesaplamalar dahi yapmaktadır. Her halükarda, yaz aylarında gebeliğini geçirecek anne adayları için birkaç önerimiz olabilir.

  • “Bol sıvı tüketimi” yaz aylarında yaşanan kaybın, yerine konması açısından önem taşımaktadır. Az sıvı tüketimi, vücutta sıvının eksilmesi ile birlikte rahimde kasılmalara ve sonrasında da erken doğuma sebep olabilmektedir. Sıvı tüketimi ile orantılı olarak; tuzlu tüketimine dikkat edilmesi de öneriler arasında zira vücutta ödemi arttırmak istemeyiz.
  • “Aşırı tuzlu ve yağlı yiyecek tüketiminden kaçınmak”, öneriler arasında bulunuyor. Bu tip beslenme; özellikle yazın anne adayının ağır hissetmesine sebep olur.
  • “Güneş ışınlarından” yararlı vakitlerde faydalanmak. D vitaminin sentezi, kalsiyum emilimi gibi işlemler için güneş ışınları gereklidir. Lakin dünyamızın tehlikeli ışınlardan eskisi gibi korunmadığını ve küresel ısınmadan kaynaklı sıcaklık artışlarını hesaba katarak 11:00-16:00 saatleri arasında direkt güneş ışığına maruz kalmamakta fayda var. Gebelikte hormonların etkisi ile birlikte, ciltte lekelenmelere de sebebiyet verebilir.
    Yaz denince akla gelen “tatil” planlarınızı gebelikle birlikte rafa kaldırmanıza da gerek yok. Sağlıklı ve dikkatli bir tatil geçirdiğiniz sürece zararından çok faydası da olacaktır. Doktorunuza danışarak, çıkacağınız seyahat stresinizi azaltacaktır. Yine de doğumun yaklaştığı dönemde, seyahatten kaçınmak gerektiği uzmanlarca belirtilmiş ortak görüştür.
  • “Dengeli beslenmek” de, yaz ayları dahil tüm dönemlerde gebeliğin rahat atlatılmasını sağlıyor. Düzenli ve dengeli beslenme; hazımsızlık şikayetlerini ve yorgunluk hissini azaltıyor.
  • Uzun süreler ayakta kalınmamalı ve uzmanından bir “masaj” tercih edilebilir. Fazla ayakta kalmak, ayakta şişmelere sebep olabilir. Kısa yürüyüşler hem rahat bir doğum için hem de ödemlerden uzak durabilmek adına gereklidir. Sağlıklı bir ortamda yapıldığı ve doktorunuzdan karşıt bir görüş olmadığı sürece, yüzme de gebeler için önerilen; hem serinletici hem de anne adayına hareket sağlayacak bir spordur.

En son olarak özetleyebiliriz ki; bol sıvı tüketimi, faydasız güneşten uzak, dengesiz beslenmeden kaçınmak rahat bir yaz hamileliğinin anahtarıdır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.