Maltepe Escort

Yemek Seçen Çocukla Başetmek

Çocuğunuz ek gıdaya başladığında sizin yediğiniz herşeyi merak eder. Pek çok şeyin tadına bakar, anlam vermeye çalışır. İlk yıllarda çocuklarda yemek seçme nadiren yaşanır. Daha çok tatlı, çikolata, abur cubur, pastalar ilgisini çekebilir ama diğer yiyecekleri karnı açken reddetmez.

Çocuklarda yemek seçme alışkanlığı 4-5 yaşından itibaren gözlenmeye başlar. Yedikleri şeylerin yeni olması, ilk kez bu dönemde, farklı yiyeceklere mesafeli kalmalarına sebep olur. Ebeveynlerden birinin bir yiyeceği yemediğini söylemesi de çocuğu etkiler. Daha önce tadını sevdiği ve yediği bir yiyeceği annesi veya babasının yemediğini farkettiğinde yememeye başlayabilir.

Düzenli yemek saatlerinden sıkılmak da yemek seçme sebepleri arasında gösterilebilir. Yemek yiyeceği saate kendi karar vermek için, bazı yiyecekleri sevmediğini söyleyebilir. Ancak çok sevdiği yiyeceklerde bu direnç kırılır.

Çocuğunuzun yemek seçme alışkanlığını yenmek için deneyebileceğiniz yöntemlerin bazılarına bu yazımızda yer verdik;

  • Yemek öğünlerinde birden fazla seçenek sunarak, çocuğunuzun tercih yapmasını isteyebilirsiniz. Bu onun daha keyifli bir şekilde yemesini sağlar.
  • Porsiyonların küçük olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylece yemek yemek uzun ve yorucu bir iş hissi uyandırmayacaktır.
  • Yemeklerden önce abur-cubur yememesi ve belirli bir yemek saatinde yiyeceklerinin hazır olması önemlidir. Acıktığı için kendisi de yemek isteyecektir.
  • Çocuğunuza sorarken birden fazla yemek tercih edebileceğini söyleyin, ancak ne yemek istersin gibi bir soruyla tamamen sadece kendi sevdiği şeylere yöneltmeyin. Sevdiği yiyecek olmadığında ya da fast food yiyecekler istediğinde normal yemekleri yemeyi reddedecektir.
  • Tadını hiç bilmediği yiyecekleri yemesi için çocuğunuzu zorlamayın. Tadına bakması için küçük bir parça verin. Hiç denemediği bir yemeğin olduğu öğünlerde çocuğunuzun sevdiğini bildiğiniz bir alternatifiniz daha olsun.
  • Çocuklar yemeklerin renklerine, kokularına, görünümlerine karşı hassaslardır. Bazı çocukların bu konudaki hassasiyetleri normalin de üstündedir. Çocuğunuz bir yiyeceği yedikten sonra, karın ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetlerle gelirse, o yiyeceği bir süre önermeyin. Çocuğunuzun büyümesini bekleyin.
  • Yemek yemenin eğlenceli olduğunu çocuğunuza hissettirin. Alışveriş, yemek hazırlama, masayı hazırlama gibi hazırlık aşamalarından birine katılmasını önerin. Kendisi de katkıda bulunduğu için daha iştahlı olacaktır. Meyveli yoğurtlar, meyveli milkshakeler, küçük atıştırmalıklar yaparak çocuğunuzun eğlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Yiyeceklerin besin değerinin mutlaka farkında olun. Balık, ızgara et, farklı peynir çeşitleriyle yemeklerinizi ve salatalarınızı çeşitlendirin.
  • İyi bir rol model olmaya çalışın. Aile fertlerinden yemek seçenlerin mümkünse bunu dile getirmemesi ya da bir gerekçeyle açıklaması uygun olacaktır. Ailece yemek yemek aileyi birleştiren ve birlikte yapılan faaliyetlerle eş değerde bir rutindir. Yemek saatlerinde aile fertlerinin birlikte yemesine özen gösterin.
  • Okul öncesi eğitimde, kendi yaşıtlarıyla birlikte zaman geçirmek ve farklı yiyecekler yemek, çocuğunuzun yemek seçme alışkanlığı varsa büyük oranda geçmesine sebep olacaktır. Bir kreşte eğitim görmesi ya da yaşıtlarıyla ortak faaliyetlerinin arasında yemek yemesini sağlayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.