Maltepe Escort

Yeni Babalar İçin 10 Yararlı Öneri

Baba olmak şüphesiz erkeklerin hayatında yaşadıkları en büyük deneyim. Babalık ilişkilerini bebeğinizin doğduğu ilk andan itibaren iyi ve olumlu bir şekilde kurmak ise oldukça önemli… Yapılan araştırmalara göre babasından ilgi ve bakım gören çocukların hayatta daha mutlu ve daha başarılı olduğu biliniyor. Bu düşünceden hareketle babalığa pozitif bir şekilde başlamak adına yeni babalar için 10 yararlı öneriyi mutlaka bilmeniz gerekiyor.

  1. Bebeğiniz için ilk baştan itibaren kolları sıvayın.

Kendinize olan güveninizi ve bebek bakımı konusundaki yeteneklerinizi geliştirmek için en iyi yol ilk günden itibaren bebeğin uyutulması, beslenmesi, banyo yaptırılması ve onunla oynamak gibi günlük ihtiyaçlarında rol almaktır. Ayrıca, bu günlük bakım aktivitelerini yaparken babalar bebekleriyle birebir temasta bulunarak vakit geçirdikleri için tüm hayatları boyunca pozitif bir ilişki kurmalarına yardımcı olacaktır.

  1. Bebeğinizi anlamayı öğrenin.

Bebekler davranışları ve vücut diliyle ihtiyaçları hakkında çevresine ipuçları ya da sinyaller verirler. Bu nedenle bebeğinizin verdiği ipuçlarına karşı dikkatli olduğunuz sürece süper babalık yolunda ilerlemeniz hiç de zor olmayacak.

  1. Dokunarak iletişim kurun.

Fiziksel olarak bebeğinize sık sık dokunduğunuzda onun güvende hissetmesine neden olacağınız gibi bebeğinizle olan bağınızı da kuvvetlendirirsiniz. Ayrıca, dokunmak gibi yakın temas gerektiren ilişkilerin bebeğin beğin gelişimine ciddi olumlu katkıları olduğu bilinmektedir.

  1. Bebeğinizle mümkün olduğu kadar çok konuşun.

Bebeğinizi kucağınıza alırken ya da bakımını yaparken fırsat buldukça onunla konuşun. Örneğin kucağınıza alırken ‘gel babacım gidelim’, ‘babacım bugün neler yapalım istersin’ gibi güzel cümleler kullanın. Yaptığınız işi ona mutlaka anlatın. Bebeğinizle konuşmanız onunla olan ilişkinizi güçlendireceği gibi aynı zamanda onun dil gelişimini ve öğrenmesini de kolaylaştırmaktadır.

  1. Emzirmeye yardım edin.

Anne sütü bebeğiniz için en iyi yiyecek. Özellikle eşinizin bebeğini emzirmeyi öğrendiği dönemde baba olarak sizin hem bebeğin hem de annenin yanında olarak destek vermeniz hayati önem taşıyor. Annenin emzirmede problem yaşaması durumuna ona hem fiziki hem de psikolojik olarak destek verin.

yeni-babalar-icin-öneriler

yeni-babalar-icin-öneriler

  1. Bebeğiniz için özel başbaşa zamanlar yaratın.

Bu tip özel zamanlar sadece bebeğiniz için ve ona özel olmalıdır. Böyle zamanlarda bebeğin sadece bebeğe yönelmesi sağlanmakta ve aralarında oluşan iletişim dalgaları bebekle baba arasında bir bağ ve sıkı bir iletişim ortamı yaratmaktadır.

  1. Kendinizi eğitin.

Eğer yeni baba olduysanız ve babalık konusunda hiçbir şey bilmiyorsanız sinirlenmeyin ya da endişelenmeyin çünkü, yalnız değilsiniz. Her baba ilk başlarda sizin gibi yabancılık çekiyor. Babalığı öğrenmek için anne ve bebek sitelerinden yararlanabilir, başka babaların da katıldığı anne baba gruplarına katılabilirsiniz. Ancak en iyi öğrenme yönteminin bebeğinizle daha fazla vakit geçirmek olduğunu unutmayın.

  1. Yardım edin ve yardımları kabul edin.

Bebeğinizin bakımı ve onunla iletişim konusunda eşinize yardım etmeyi her zaman teklif ettiğiniz gibi onun da size ‘yardıma ihtiyacın varmı’ sorularında yardım almaktan çekinmeyin. Unutmayın kimse mükemmel değildir, bu sizin başınıza ilk kez gelen öğrenmeniz gereken muhteşem bir olay. Bu nedenle kendinizi kasarak bebeğinizin büyümesindeki muhteşemliği kaçırmak yerine arkadaşlarınızdan, ailenizden ve yakın çevrenizden gerektiğinde yardım almak konusunda tereddüt etmeyin.

  1. Eşinizle olan ilişkinize dikkat edin.

Bir bebek sahibi olduğunuzda eşinizle olan ilişkinize daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Nasıl anne baba olunur konusunu birlikte öğrenirken eşinize pozitif yaklaşın ve birbirinizi destekleyecek şekilde hareket edin. Eşinizle korkularınızı ve düşüncelerinizi açıkça paylaşın, çocuğunuz konusunda alacağınız konularda fikir alışverişinde bulunun.

  1. Kendinize iyi bakın ve dikkat edin.

Eğer siz hem psikolojik hem de fiziksel anlamda iyi olmazsanız bebeğinize iyi bakamaz, ayrıca eşinize de destek olamazsınız. Bebek büyütme enerjinizi korumak için gecelerin dışında da uyuyun, dinlenin ve kendinize sağlıklı bir yaşam biçimi oluşturun.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.