Maltepe Escort

Yeni Başlayan Çocuklara Okulu Sevdirmenin Yolları

İlk kez okula başlayan çocuklarda hem isteklilik hem de yeni bir ortama alışmanın verdiği kaygılar gözlenebilir. Çocuğunuz ilk kez anaokuluna ve 1. Sınıfa başlayan çocukların ailelerinin bu dönemde, çocuklarına verecekleri destek bütün eğitim hayatlarını etkileyecek derecede büyük öneme sahip. Okula yeni başlayacak çocuğunuza okulu sevdirmekte size düşen görevi gözardı etmemeniz gerekiyor.

  • Okula başlayacak çocukla daha önceden okula gitmenin ne kadar güzel bir şey olduğu ile ilgili konuşmalar yapmak gerekir. 1 sene gibi bir zaman öncesinden başlayarak, okula giden çocukları örnek göstermek, yeni şeyler öğreneceğini, yeni arkadaşları olacağını anlatmak, pek çok çocukta olumlu etkiler yaratır.
  • Okul seçiminde çocuğunuzun kişiliğini ve ilgi alanlarını gözeterek seçimler yapmanız, uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır. Çocuğun başka bir okula gitmek istemesiyle karşılaşırsanız, altındaki nedeni anlamaya çalışın.
  • Okula kayıt, okul alışverişleri gibi süreçlere katılımını sağlamanız, çocuğunuzun istekli olmasını sağlayacaktır.
  • Duygusal güçlükler, anne-babadan ayrılamama, ağlama ya da tedirginlik gibi çocuğun yalnız hissettiğini anladığınız durumlarda bir uzmandan, rehber öğretmenden yardım almaktan çekinmemelisiniz.
  • Çocuğun evdeki uyumsuz davranışlarını, öğretmene şikayet etmekle tehdit etmek gibi bir hata yapılmamalıdır. Bu durum hem öğretmen için korkulması gereken bir kişi imajı çizerken hem de çocuğa ailenin otoritesinin azaldığı mesajını verir.
  • Çocuğunuzun eve döndüğü saatler ile ilgili programı ona göre yapmaya özen gösterin. Okuldan almak, okul dönüşü birlikte yemek yemek, ödev saatine birlikte karar vermek gibi planlarınızı çocuğunuza göre hazırlayın.
  • Sınıf arkadaşları ile zaman geçirmek isterlerse, güvenli bir biçimde birlikte zaman geçirmelerine yardımcı olun. Okuldaki arkadaşlarını siz de tanımaya çalışın.
  • Çocuğunuzun gününü okulda nasıl geçirdiğini dinlemek üzere, okul dönüşünde sohbet edin. Dinlerken destekleyici ve anlayışlı olduğunuzu hissettirin. Ancak anlatmak istemiyorsa zorlamayın, belki de tüm günü tekrar anlatmak istemiyordur. Sürekli anlatırken bazı günlerde sessiz kalıyorsa sebebini anlamaya çalışın.
  • Okulun O’nun eğitimi ve gelişmesi için gerekli imkanları sunan, arkadaşların ve öğretmenlerin olduğu eğlenceli bir yer olduğunu anlamasını sağlayın. Bir zorunluluktan ziyade eğitici-öğretici bir yer olarak algılamasında sizin okul fikrine yaklaşımınız etkili olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.