Maltepe Escort

Yeni Bir Doğum Yöntemi: Hipnozla Doğum

Normal doğum oldukça doğal bir süreç olmasına rağmen, anneler özellikle ağrı hissetmemek adına ya sezeryan gibi doğal olmayan doğum yöntemlerine yönelmekte ya da normal doğumu acısız hale getirmeye çalışan farklı normal doğum teknikleri denemektedir. Örneğin suda doğum sözü edilen acısız doğum arayışlarının bir ürünüdür. Daha önce sitemizden bu doğum yöntemini sizlere açıklamış ve avantaj ve deavantajlarından uzun uzun bahsetmiştik. Ancak doğumu acısız hale getirme çabaları gün geçtikçe gelişiyor ve anne adaylarının yeni yeni yöntemlerle ve var olan yöntemlerin daha da iyileriyle karşılaşmasına olanak sağlıyor. Yeni bir doğum yöntemi hipnozla doğum yöntemi de işte bu acısız doğum çabalarının son ürünü olarak her geçen gün popüleritesini arttırıyor ve şu anda tıp merkezlerinde dahi uygulanır hale geliyor. Peki, nedir bu hipnozla doğum?

Hipnozla Doğum Nedir? Nasıl Yapılır?

Hipnozla doğum ya da hipnotik doğum olarak adlandırılan bu doğum yöntemi normal doğumun acısız olarak gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla doğum yapacak kadının doğum öncesi ve doğum yaklaştığında hipnoz edilmesi esasına dayanmaktadır. Hipnotik doğumda hastaya farklı seanslarda hipnoz teknikleri uygulanarak acı unutturulmakta ve acısız doğum yapılması sağlanmaktadır. Ancak, bu yöntem her doktor tarafından uygulanabilir bir yöntem olmayıp, uygulayacak uzmanın özel bir eğitim alması gerekmektedir. Ayrıca hipnoz sadece doğumun değil hamilelik sürecinin de daha rahat geçmesine neden olmaktadır. Hipnoz doğum öncesinde başlatılmakta ve seans sayısı hastanın özelliklerine göre belirlenmektedir. Hipnozun bitişi ise doğuma girmeden önce olabileceği gibi bazı durumlarda doğum sırasında da devam ettirilmektedir. Yani hipnozu yapan uzmanın doğum sırasında bayanın yanında olmasına gerek olmamakta, yaptığı hipnozun etkisi doğumda o olmasa da görülmektedir.

agri-kesicisiz-anestezisiz-hipnozla-dogum

agri-kesicisiz-anestezisiz-hipnozla-dogum

Hipnozun Doğum Dışında Kadın Açısından Yararları Nelerdir?

Hipnoz sadece doğumu acısız hale getirmemekte hem doğum öncesi hem de doğum sonrasında uzun süreler etkili olacak bazı yararlar da sağlamaktadır. Bu yararlar aşağıdaki gibi maddelendirilebilir.

1) Hamilelik sırasında bayanların çok rahatsız olmasına neden olan aşerme ve kusma gibi belirtileri hipnoz azaltmakta ve rahatsız edici olmaktan çıkarmajtadır.

2) Özellikle yine düşük yaparım stresi olan annelerin rahatlamalarını sağlamaktadır.

3) Hamilelik sonrasında yaşanan depresyonları azaltmakta ve tedavi sürecinde yararlı olmaktadır.

4) Hipnozla doğum, doğum sonrası annenin süt salgısını da arttırma konusunda oldukça etkilidir.

5) Yine doğum sonrasında annenin kilo vermesinde ve fazlalıklarından kurtulmasında hipnozun yararı büyüktür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.