Maltepe Escort

Yeni Doğan Bebeklerde Doğum Lekeleri

Ebeveynler, yeni doğan bebeklerinde doğum lekelerine rastladığı zaman oldukça endişe duyarlar. Bu lekeleri her zaman hastalık belirtisi olarak düşünmemelisiniz.

Doğum lekelerinin birçok sebebi vardır.Endişelenmeden,bebeğiniz için korkmadan önce bu bilgileri okumanızda fayda var.Yeni doğan bebeğinizde rastladığınız doğum lekeleri hakkında bir kaç bilgi vermeye çalışalım.

Milia 

Bu ince beyaz kabarcıklar ya da sarı noktalar yanaklarda, çenede ve burnun ucu boyunca görülür ve cilt bezlerinin salgıları tarafından üre­tilir. Bu sık görülen yeni doğan döküntüsü genellikle 2-3 haftada kendili­ğinden kaybolur.

Toksik Eritem

Kısaca “E-tox” denen ve sık görülen bu döküntü, genellikle doğumdan birkaç gün sonra ortaya çıkar ve genelde çok sayıda, merkezinde sarı beyaz kabarcıklar olan kırmızı lekeler şeklinde görülür ve bir hafta veya daha uzun sürede kaybolur. Ellenmeden bırakılırsa kendili­ğinden kaybolur.

Mongol Lekesi

Bu lekelerin büyüklüğü çok farklı olabilir ve genellikle fazlaca pigment bulunan düz bölgelerde bulunması onların kahverengi, gri, hatta mavi (morarma gibi) görünmesine neden olur. En sık olarak sırtta ya da kalçalarda yerleşir ve özellikle koyu renkli bebeklerde çok sık görülür. Okul döneminden önce düzelir ve hiçbir tıbbi önemi yoktur.

Kapiller Hemanjiom

Ciltten kabarık kırmızı lekeler ciltteki kan damarlarının çilek benzeri toplanmasından kaynaklanır. İlk bir hafta veya daha uzun süreyle beyaz veya soluk görünüp sonra kırmızıya dönebilirler. Genellikle ilk 1 sene büyürlerse de, çoğu büzülür ve çoğunlukla tedaviye gerek duyulmadan okul çağına geldiğinde neredeyse kaybolur.

Püstüler Melanozlar

Doğumda görülen ve soyulup birkaç günde kuruyan küçük kabarcıklardır. Birkaç haftada kaybolacak olan, çillere benzeyen koyu noktalanmalar bırakırlar. Bazı bebeklerin, döküntülerinin sadece anne karnındayken olduğunu gösteren noktalanmaları vardır. Püstüler melanoz sık olsa da (özellikle koyu renkli olanlardazararsız bir dö­küntüdür; ancak bütün bu şekilde kabarcıklı, baloncuklu bebeklik dökün­tülerinin enfeksiyon olmadığından emin olmak için bir çocuk doktoru tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Miliaria

Genellikle sıcak döküntüsü ya da isilik olarak isimlendirilen miliaria sıcak, nemli iklimlerde veya bebekler aşırı şekilde örtülünce orta­ya çıkar. Döküntü genellikle ince ter kabarcıktan ve/veya küçük kırmızı kabarcıklar şeklinde olur. Cildin katlantılı ve kapalı yerlerinde görülür ve genellikle birkaç gün içinde kaybolur.

Somon Rengi Lekeler Yada “Leylek Isırığı”

Bu şekilde adlandırılmasının sebebi muhtemelen, leyleğin gagasında bebeği taşırken bu lekeleri çeşidi bölgelere yaymış olduğu düşüncesidir. Asında bunlar bebeğin burnunun üzerinde, alnın alt tarafında, göz kapaklarının üzerinde, kafasının arkasında ve/veya boynunda bulunabilen açık ya da koyu pembe renkli basit yamalardır. En sık görülen doğum lekeleridir, özellikle de ince derisi olan bebeklerde görülür. Melek öpücüğü olarak da adlandırılır ve genellikle birkaç ayda düzelir.

Porto Şarabı Lekesi

Büyük, düz ve düzensiz yapıda koyu kırmızı veya pembe alanlardır. Ciltteki ekstra kan damarları neden olur ve genellikle yüzde ve boyunda yer alır, fakat hemanjiomların tersine, tedavisiz kaybolmaz. Bu doğum lekeleri bazen lazer ile bazen de plastik cerrahi ya da çocuk dermatolojisi tarafından tedavi edilebilir.

 

Gördüğünüz gibi birçok doğum lekesi çeşidi var.Bazılarının tıbbi olarak bir tehlikesi yokken, bazılarının tıbbi görüşe ihtiyacı olabileceği durumu söz konusu.Her iki durumda da yeni doğan bebeğinizin rahatsızlıklarınıza bilinçli yaklaşmalı, soğukkanlı ve çözümcül olmalısınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.