Maltepe Escort

Yeni Doğan Sarılığı

Yeni doğan sarılığı yetişkinlerin geçirdiği sarılık türlerinden sebepler ve gelişim aşamalarında ayrılır. Bebeğin anne karnında olduğu sürede annenin geçirdiği rahatsızlıklar, annenin diyabet hastası olması veya gebeliği sırasında bir enfeksiyon geçirmesi sebebiyle yaşanabilir. Bunların dışında bebeğin, anne ve babadan aldığı kromozomların bileşiminden oluşan genetik yatkınlık da yeni doğan sarılığına sebep olabilir.

Erken doğan bebeklerde daha sık rastlanan yeni doğan sarılığı, bebeğin karaciğer gelişimi ile ilgilidir. Anne karnında üretilen alyuvarların, dünyaya geldikten sonra farklı bir formda üretilmeye başlamasıyla, vücudunda biriken eski alyuvarları atmakta zorlanan bebeğin cilt renginde sararma yaşanır. Sebebi, üretilen biluribinin karaciğer tarafından işlenememesi olarak açıklanmaktadır.

Ortalama 10 günde geçen yeni doğan sarılığı genellikle doğumu takip eden 1-2 gün içinde farkedilir. Bebeğin cildindeki renk değişiminden ve göz akından ilk belirtiler anlaşılır. Halsizlik, zayıf ve sürekli ağlama, yüksek ateş, reflekslerin oldukça yavaş olması gibi belirtilen hemen hemen hepsi eş zamanlı gözlemlenebilir.

Kan uyuşmazlığından kaynaklanan sarılıklarda, bebeğe kan verilmesi zorunlu tedavilerden biridir. Bu nedenle doğumu herhangi bir nedenle hastanede gerçekleştiremezseniz bile, aynı gün içersinde gerekli tahlillerin yapılması için bebeği bir sağlık kuruluşuna götürmek şarttır.

İlerlemesi durumunda bebeğin beyninde kalıcı hasarlara sebep olan yeni doğan sarılığı, uzman kontrolünde tedavisi edilir. Kernikterus adı verilen rahatsızlık ileri düzey, tedavi edilememiş sarılıkların sonrasında görülen rahatsızlıklardan biridir.  Zeka geriliği ve spastisiteye sebep olur.

Sarılık anne sütünden de geçebildiği için, uzman tarafından bir süre anne sütüne devam edilmemesi istenebilir. Hafif şiddette sarılığın 2 aydan fazla sürebildiği durumlar olmaktadır. Bu tür durumlarda düzenli kontroller ve doğru bakım ile bebeği gelişim geriliği yaşamaması için önlemler alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.