Maltepe Escort

Yeni Doğum Yapmış Annelere Sorulmaması Gereken Sorular

Doğumdan sonraki ilk günler, ilk haftalar anne olan kişi için uyum sağlamakla meşgul olunan zamanlardır. Akrabaların, yakınların, dünyaya gelen bebeği görmek için ziyaretler yaptığı bu günler, yeni anne olan kadın biraz yorucu olabilir. Hem fiziksel hem psikolojik olarak güçlenmeye çalışan, yeni doğum yapmış annelere sorulmaması gereken sorulara bu dönemde dikkat etmek gerekir.

Hamilelik sonrasında bazen birkaç gün, kimi zaman da birkaç hafta sürebilen lohusalık deprosyonu ile baş etmeye çalışan yeni annelerin oranı hiç de düşük değildir. Siz iyi niyetle, sohbet etmek için soruyor olsanız da, bazı sorular lohusa anneyi üzebilir.

Yeni Annelere Sorulmaması Gereken Sorular

Yeni Doğum Yapmış Anneler Sorulmaması Gereken Sorular

Bebeğiniz zayıf/şişman görünüyor

Bebeğin doğum kilosu ile ilgili yapılan yorumlar annenin hasas olduğu konulardan biridir. Yeni doğan bebeğin zayıf olması anneyi endişelendirir. İlk günlerde anne bebeği kaybetmekten korkabilir. Zor geçen doğumlarda, doğumu takip eden ilk günlerde anneyi ziyaret etmemek bu nedenle, daha doğru olabilir.

Bebeğin kilosunun iyi olduğu ile ilgili yorumlarınız da bir o kadar rahatsız edici olabilir. Şişman olduğunu ima ettiğinizi düşünen anne, bundan rahatsız olabilir.

Gece uykusu var mı?

Bebekler günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler. Bununla birlikte pek çok gece uyanırlar ve gaz sancısı yüzünden bütün aileyi uyutmayabilirler. Zaten uykusuz kalan annelere bu tip bir soru sorulduğunda, bebeğiyle ilgili bir eleştiri aldığını düşünen anne, olumsuz duygular hissedebilir.

İşe ne zaman dönüyorsun?

Doğumdan sonraki en az birkaç hafta annenin karmaşık duygular içinde olduğu bir zaman dilimidir. Henüz kendisinin de planlamadığı işe dönüş zamanı, yeni anneye sorulmaması gereken sorulardan biridir.

Bebeğe bakacak başka kimse var mı?

İşe dönüş, sorumlulukları paylaşacak insan ihtiyacı, bakıcı ya da yardımcı konuları, yeni anne olan kadın için stresli konulardır. Bebeğe bakacak diğer kişilerin olmaması, uzakta olmaları, bakıcıya güvenmemek, yardımcı bulamamak gibi konular zaten anneyi yeterince meşgul ediyor olabilir. Bu yardım teklif ederken bile hassas davranılması gereken bir konudur. Yeni anne olan kadınlar, bebeğin kendisine muhtaç olduğunu düşünerek, suçluluk duygusuna kapılabilir, ağır bir depresyona girebilir.

Zorlanıyor musunuz?

Elbette yeni anne olan kadının zorlandığı konular vardır. “Zorlanıyor musun” sorusu ise yetersiz olduğunu ima gibi algılanabilir. Bunun yerine motive edici konularda konuşmak faydalı olacaktır.

Yeni Annelere Sorulmaması Gerekenler

Sana benzemiyor bu bebek, kime benziyor?

Bebeğin kendisine benzetilmesi anneyi de babayı da mutlu eder. Sana benzemiyor dendiğinde, kendisinin ya da bebeğin fiziksel olarak beğenilmediğini düşünmek, yeni anneyi mutsuz edecektir.

Beklediğin gibi miymiş?

Hamilelik süresince beklenen bebek olsa da, annenin ilgilenmek zorunda olduğu çok fazla konu vardır. Bebeğin dünyaya gelmesiyle ilgili beklediklerini fazla düşünenemiş olabilir. “Beklediğin gibi miymiş” sorusu ise henüz yeni başlayan bir sürece adapte olmaya çalışan anneye, olayları yeterince takip edemiyormuş hissi verebilir.

Emzirebiliyor musun?

Bu hem emzirmeyi öğrenebilmekle, hem sütün yeterliliğiyle, hem de bebeğin annesi ile olan bağlarıyla ilgili bir sorudur. Anne zaten bebeğin yeteri kadar beslenebilmesi konusunda kaygılar taşıyabilir. Gerçekten emziremiyor olabilir. Bebekle uyum sağlamaya çalışıyor olabilir. Bu tip bir soru olumsuz eleştiri olarak algılanabileceğinden, yeni anneye sorulmaması gereken sorular arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.