Maltepe Escort

Yenidoğan Bebekle Bağ Kurmak

Yeterince uzun bir süre olan hamilelik süreci sonrasında, yeni annelerin bebekleriyle bağ kurmakta güçlük çektiği durumlar, sık karşılaşılan durumlar arasındadır. Genellikle lohusalık bunalımı ile birlikte gözlenen yenidoğan bebekle bağ kuramamak, evde ve hayatın genelinde yeni bir insanın ve fazlaca yeni sorumluluğun yaptığı psikolojik baskıdan kaynaklanır. Hamilelik sürecinde iple çekilen, merak uyandıran doğum ve sonrasını, hamileliğin ilk günlerinde beklenmedik bir uzaklaşma takip edebilir.

Yeni anne olan kadınların, bebekle kurdukları bağ, uyum sürecini hızlandırmada ve toparlanma önemli rol oynar.

Bebeğinizle doğumun hemen sonrasında geçireceğiniz zaman, başlangıç için oldukça önemlidir. Doğumdan sonra bebeğinizi kucağınıza almanız ve onunla yalnız kalmak istemeniz yapmanız gerekenlerin başında yer alır.

Bebeğinize dokunun, sarılın. İlk saatlerde incitmekten korkacağınız kadar küçük olan bebeğiniz kadar buna sizin de ihtiyacınız var.

Yenidoğan bebeğin ilk gün emzirilmesi, sütün gelmesi ve bebeğin beslenmesi kadar, anne ve bebek arasında kurulan bağ açısından da önemlidir. Bebeğinizi doğumdan sonraki saatler içinde mutlaka emzirmelisiniz. İlk gün emzirmede başarılı olamasanız da bunun sizi mutsuz etmesine izin vermemelisiniz. İlk gün memeyi reddeden bebek ilerleyen günlerde emzirilmekten kaçınmayacaktır.

Bebeğinizi emzirme sırasında izleyin. Bebeğinizle kucağınızda emzirme sırasındaki mesafe kadarlık (25-30 cm) mesafeden kuracağınız iletişim, yenidoğan bebek tarafından farkedilen bir iletişimdir. Bebeğinizin göz hizasına yaklaşın. Emzirme sırasındaki iletişim, sizinle kurduğu bağın diğer kişilerden farklı olmasına sebep olacaktır.

Bebeğin ilk rutin kontrollerini siz de yapın. Hastaneden çıkmadan önce yapılan rutin kontroller sırasında yanında olun ya da muayenelerin sizin yanınızda yapılmasını isteyin.

Bebeğinizin ilk 1 saatte kurduğu tüm iletişim oldukça önemlidir. Bu 1 saati sağlık koşullarınız ve bebeğin sağlık durumu el verdiği sürece birlikte geçirin. İlk 1 saatte gözleri neredeyse tamamen açık olan bebeğin, dış dünya algısında ilk gördükleri etkili olacaktır.

Bebeğinizi ihtiyaçları karşılandıktan sonraki sessiz halini seyredin. Bu annelik duygularını harekete geçiren, sizin sürecin içinde kendi rolünüzü farketmenizi sağlayan bir davranıştır.

Bebeğinizle konuşun. Yenidoğan bir bebeğin söylediklerinizi anlamlandıramayacağını biliyor olsanız da konuşun. Ses tonunuzdaki neşe, huzur hissi ve melodi olarak adlandırabileceğimiz annenin bebeğiyle konuşurken kullandığı ton bebeğinizi rahatlatacaktır. İlerleyen günlerde sizi diğer insanlardan ayırt etmesini de sağlayan bu konuşma değerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.