Maltepe Escort

Yenidoğan Bebeklerde Kalpte Üfürüm

Yeni doğan bebeklerin oldukça az bir kısmında kalpte, üfürüm adı verilen, kalbin gelişimini henüz tamamlanmamış olmasından ya da kalpteki küçük bir delikten kaynaklanan bir hava titreşimi hissedilir. Bebekte üfürüm olup olmadığı ilk muayenede fark edilemeyebilir. İlk muayenede fark edilmeyen ancak ağladığında belirtilerinden anlaşılan üfürüm masum sayılabilecek türden bir üfürümdür.

Bir şüphe duyulduğunda öncelikle bebeği muayene eden doktor, durumun takibine isteyebilir. Daha önceki teşhisleriyle de kıyaslayan doktorun bu üfürümün ne kadar riskli olup olmadığını söyleyebilmesi mümkündür. Halk arasında da bilinen üfürüm, bebeğin kalp gelişimi ile doğrudan ilgilidir.

Üfürüm kapakçıklardan birinin yeterince gelişmemiş olması ya da hala gelişiyor olmasından kaynaklanabilir. Çok nadir oranda kalbin şekilsel ve fonksiyonel açıdan işlevini yerine getiremeyecek durumda olmadığını işaret edebilir. Ancak bu ileri  tetkiklerle tespit edilebileceği için, bir süre bebeğin gözlenmesi gerekir. Kalpteki bir delikten kaynaklanan, kan akışındaki titreşimi düzensiz hale getiren üfürüm, bebeğin ağladığında morarmasına sebep olabilir. İlk aylarda yaşanan ve bazen 10-12 yaşına kadar devam edebilen bu durum bebek büyüdükçe ve gelişimine devam ettikçe geçebilir. Gelişim ne kadar erken tamamlanırsa üfürümün sebep olduğu belirtiler hızla azalacak ve kaybolacaktır. Ancak müdahaleye ihtiyaç duyulacak durumları tespit ve kontrol edebilmek için uzmanınızın sizi bir kardiyoloğa yönlendirmesi söz konusu olabilir. Riskli durumlar dışında, üfürümle dünyaya gelen bebeklerde operasyona gerek duyulmaz. 

Bebeğin gelişimi devam ettikçe kalpteki kapakçıklarındaki delikler ve varsa boşluklar kapanır. Kalbin doğuştan fazlaca bozuk yapıda olması oldukça nadir bir durumdur. Bebeğiniz eğer üfürümle dünyaya gelmişse, öncelikle bakımına özen göstermelisiniz. Düzenli sağlık kontrollerini ihmal etmemeli, sağlıklı gelişimi için gerekli şekilde beslenmesine özen göstermelisiniz. Üfürüm kalbin fonksiyonel bir yetersizlik göstermesini sebep olmayacaktır. Bu nedenle doktorunuzun acil tedavi önermediği durumlar dışında, bebeğinizin sağlıklı bir gelişim göstermesi için herhangi bir engel olmadığını bilmeli, endişelenmemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.