Maltepe Escort

Yenidoğan Bebeklerde Meme Bölgesinde Şişmenin Nedenleri

Bazen yenidoğan bebeklerin meme bölgesinde hafif şişmeler görebilirsiniz. Bu göğüs şişmelerinin diğer bir adı da “fizyolojik leucorrhea”dır.

Hamilelik süresince anne yüksek seviyede östrojen hormonu ürettiği için göğüslerinde aşırı büyüme ve genişleme yaşanabilir. Bebeklerin göğüs bölgesindeki şişmelerin de nedeni aynı durumdur. Yenidoğan bebeklerde meme bölgesi şişmesi doğumdan sonraki günlerde gözükebilir.

Aileler sebebini bilmedikleri için bebeklerin göğüs bölgesindeki şişmelerden dolayı endişelenebilirler. Fakat sebebini öğrendikten sonra kaygılanmalarını gerektirecek bir şey olmadığını anlarlar.

Yenidoğan Bebeğin Meme Bölgesi Çevresindeki Şişliklerin Nedenleri

Tipik olarak anne adaylarında fiziksel olduğu kadar mental olarak da değişimler yaşanır. Göğüslerinizdeki değişimi anneliğiniz süresince gözlemleyebilirsiniz.

Özellikle hamileliğin son günlerinde bu tip değişiklikleri daha sık yaşamaya başlayabilirsiniz. Bunun nedeni vücudunuzun emzirmeye hazırlanıyor olmasıdır. Bebek doğum öncesi yaşanan bu değişiklerden etkilenir.  Bu değişiklikler bebeğe de yansır ve aynı etkileri bebekte de görebilirsiniz.

Bebek anne karnındayken annenin kanındaki pek çok kimyasalı da alır. Fakat doğum sonrasında kimyasalların düzenli sağlanması durumu sona erer. Bu nedenle bebeklerde geçici ve doğal olan bazı hormon değişiklikleri yaşanmış olur.

Bebeğin Meme Bölgesinde Şişlik Varsa Ne Yapmanız Gerekir?

Geçici olmasına rağmen yine de ne durumda olduğunu bilseniz bile bebeğin şişmiş olan göğüs bölgesine tekrar tekrar dokunmamanız da fayda vardır. Bu bebeği rahatsız edecektir.

Bebeğin meme bölgesinde görülen şişlik en geç 5. haftaya kadar geçmiş olur.

Şişmiş olan meme bölgesi ve çevresine masaj yapmanız gerekmez. Hatta masaj yapmamanız, temizlik harici durumlarda gereksiz müdahaleden kaçınmanız daha doğru olacaktır. Bebeğin cildi hassas olduğu için tahriş olması ve enfeksiyon kapması olası durumlar olduğu için, şişkinliği kendi kendine geçmesine beklemeniz en doğru davranış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.