Maltepe Escort

Yenidoğan Bebeklerde Saç Dökülmesi

Yenidoğan bebeklerde saç dökülmesi son derece normaldir. Bebeğin doğum sırasında sahip olduğu saçlar, genellikle ilk 6 ay içinde dökülür. Bu tür saç dökülmesine telogen effluvium adı verilir.

Bebeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Bebeklerin saç gelişimi büyüme ve dinlenme olmak üzere 2 aşamadan oluşur. Saçların büyüme aşaması 3 yıldır, dinlenme aşaması ise ortalama 3 ay sürer. Dinlenme aşaması olan bu 3 ayın, ilk 6 aylık döneme denk gelmesi normaldir. Dinlenme aşamasında yeni saç gelene kadar, varolan saç folikül içinde kalır.

Bebeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kafa derisinde bulunan saçların ortalama %5-15’i arası, herhangi bir zamanda dinlenme aşamasındadır. Stres, yüksek ateş, hormonaş değişimler, fazla sayıda saçın büyümesine engel olabilir. Saçlarda dökülme bir sonraki büyüme aşamasında başlar, ki bu süre ortalama 3 ay sonrasıdır.

Yenidoğan bebeğin hormon seviyesi, doğumdan hemen sonra düşmeye başlar. Bu düşüş, bebeğin doğum sırasında sahip olduğu saçlarının dökülmesine sebep olur.

Aileler bazen bebeğin, doğumda sahip olduğu saçların yerine gelen saçların, tamamen farklı renkte ve dokuya sahip olarak uzadığını fark eder. Bu durum da gayet normaldir.

Eğer bebeğinizin saçları dökülürken, bazı bölgelerde kellik oluştuğunu fark ederseniz, uyuma şeklini gözlemlemelisiniz. Hep aynı şekilde uyuyorsa, belirli bir bölgede saçların dökülmesi sık karşılaşılan bir durumdur.

Çocuklarda ve bebeklerde saç dökülmesine neden olan başka sebepler de vardır. Ancak bunlar 12 aydan önceki bebeklerde nadiren gözlenir.

Yenidoğan bebeğinizin saçları dökülüyorsa, hormon seviyesinde değişimleri takip etmek dışında, uygulayabileceğiniz fazla seçeneğiniz yoktur. Saç dökülmesine sebep olacak başka bir etken, yüksek ateş, uyuma şekli gibi ayrıntılara da dikkat edebilirsiniz. 6 aydan sonra devam eden saç dökülmelerinde, fazla miktarda saç döküldüğünü gözlemlerseniz ve dökülen saçların yerine yenileri gelmiyorsa uzmana başvurmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.