Yenidoğan Bebeklerde Uyku Sorunu ve Çözümü

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Sorunu ve Çözümü
Ekim 24 22:58 2015 Makaleyi Yazdır

Bebeğinize merhaba dediğinizde hem sizi büyük bir mutluluk hem de uykusuz günler bekliyor olacak. Bu durum anne ve babaları neredeyse en çok yoran ve üzen konudur. Genelde yenidoğan bebeklerde görülen uyku problemi anne babalar tarafından normalmiş gibi görülse de önlem alınmadığı durumlarda ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Problemi ortadan kaldırmak için ise birkaç basit çocuk bakımı kuralına dikkat etmek çoğu zaman kesin sonuç sağlayabilmektedir.

Uyku problemi yaşayan bebeğinizin bu problemini çözmek için belki en basit ama en gözden kaçan konu olan fiziksel ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığı konusudur. Bunun için sırasıyla bebeğinizin karnının tok, altının ıslak ve oda sıcaklığının yeterli olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir.

Bu parametreler dışında bebeğinizin bulunduğu ortamda aşırı ışık ya da ses gibi uyaranları yok etmelisiniz ve bebeğiniz uyuyamadığı için ağlıyorsa onunla konuşarak sakinleştirmelisiniz. Ancak, her ağladığında kucağınıza almanız çok iyi bir davranış olmayacaktır. Bu nedenle sadece konuşup sakinleştirmek en uygun yöntemdir.

Diğer yandan bebeğinizin uyuyacağı ortam da uyku problemi yaşayıp yaşamayacağının çoğu zaman belirleyicisi olmaktadır. En ideal uyku ortamı ise 20 derece sıcaklıkta ve hafif loş olan ortamlardır.

Son olarak, belirtmekte fayda var ki bebeğinizin yatağında da konforunu sağlamanız gerekmektedir. Bu nedenle yatağın terletmeyen, bebeği rahatsız etmeyen malzemeden üretilmesi ve yatak kenarlarının sivri olmaması daha verimli bir uyku ortamı sağlayacaktır.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.