Yiyeceklerde Bulunan Tarım İlacı Kalıntıları Çocuk Sağlığını Tehlikeye Sokuyor!

Yiyeceklerde Bulunan Tarım İlacı Kalıntıları Çocuk Sağlığını Tehlikeye Sokuyor!
Ekim 29 20:11 2015 Makaleyi Yazdır

Çocuk gelişiminin bebeklik dönemindeki ikinci evresi olarak kabul edilen ek gıdalara geçiş sürecinde vitamin ve mineralce zengin olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi oldukça önemli hale gelmektedir. Ancak anneler tarafından bir tehlike göz ardı edilmemelidir. O da meyve ve sebzelerdeki tarım ilacı kalıntılarıdır. Yapılan son araştırmalara göre yiyeceklerde bulunan tarım ilacı kalıntıları çocuk sağlığını tehlikeye sokuyor şeklinde ciddi bir kanıya varılmıştır.

Amerika’da yapılan bir araştırmada aşırı tarım ilacı kullanılan bir bölgede hamile bayanlar üzerinde başlayan gözlem çalışması çocuklar 12 yaşına gelene kadar devam ettirilmiştir. Yapılan araştırmada saptanan tarım ilacı kalıntılarının çocuk sağlığına olan zararlı hatta ciddi etkileri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Hamile bayanlarda düşük sayısının bir hayli yüksek olması ya da hamileliğin kısa sürmesi ve erken doğumlar
 • Çoğu tarım ilacı sinir sistemine zarar verdiği için çocukların da sinir sistemlerini etkilemekte ve çoçuklarda nörolojik anomaliler, reflekslerde azalma görülmektedir.
 • Çocukların zekâ seviyesinde gerileme, beyin kapasitesinin az olması
 • Ayrıca çocuklarda yaşları ne olursa olsun hiperaktivite bozukluğu ve dikkat dağınıklığı görülmüştür.

Diğer bir vakada ise Kanada’da çocuklarda ciddi miktarda dikkat dağınıklığı görülmesi üzerine bir araştırma yapılmış ve çocukların kanında ciddi miktarda tarım ilacı maddesine rastlanmıştır. Görüldüğü gibi tarım ilacı kalıntılarını çocuklar besinlerle almakta ve ciddi rahatsızlıklar yaşamaktadır. Peki, meyve ve sebzeler bu kalıntılardan nasıl kurtulur? Sorusunun cavabını verelim. İlk olarak organik tarım ürünlerini çocuklarınıza yedirmek gerekmektedir. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda bu kalıntıları yok etmenin en iyi yolu sebze ve meyveleri sirkeli suyla yıkamaktır. Sirke bu zararlı kimyasalları parçalama yeteneğine sahiptir.

Bir yorum ekle

1 Yorum

 1. sevda
  Ekim 30, 15:57 #1 sevda

  Desenize çocuklarımıza iyilik edip sebze meyve verdiğimizi zannediyoruz ancak onları bilmeden zehirliyoruz. Agucuk.net ekibine bizleri her konuda bilgilendirip dikkatimizi o yöne çektiği için teşekkür ederim. Bundan sonra çocuğum için aldığım sebze ve meyve için iki katı düşünüp, yıkarken de sirkeli suyu mutlaka kullanacağım. Tekrar teşekkür ederim.

  Reply to this comment

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.