Maltepe Escort

Yumurtlama Testi Nasıl Yapılır ?

Yumurtlama (ovulasyon); olgunlaşan yumurtanın yumurta kanalına atılmasıdır. Bu bilgi ile gebelik durumunu garantiye almak adına gebe kalınabilecek en uygun dönemi belirleyen bazı testler geliştirilmiştir. Hamilelik şansının arttırılması için bu dönemlerde cinsel ilişkiyi tercih edebilir. Olgunlaşan yumurta için fallop tüpünde sperm ile döllenme gerçekleşirse, rahime döllenmiş yumurta yerleşmiş olur. Döllenme gerçekleşmez ise; adet kanaması ile atılır.

Yumurtlama döneminde; östrojen seviyesi artış gösterir. Luteinizan Hormonu(LH) ve Folikül Uyarıcı Hormon(FSH) seviyelerindeki ani artış, bu yükselişi tetikler. Bu durum sonucunda; gebelik için en uygun dönemi değerlendirmek adına bazı testler yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de; yumurtlama testidir.

Yumurtlama testinde; idrardaki, kandaki ya da tükürükteki hormonların varlığı ve seviyesi değerlendirilir. Piyasadaki Yumurtlama Testleri; en doğurgan olunan 2 günü tespit ediyor.”İdrardan LH takibi ile yumurtlama testlerinin”, eczanelerden hamilelik testleri gibi çubuk şeklinde de satışı yapılmaktadır. Bu da büyük kolaylık sağlıyor, elbette. Test; idrardaki LH’nun artışını saptayarak; size gebe kalmanız için ipucu veriyor. LH’nun ani artışı; yumurtlamadan 24-36 saat önce meydana gelmektedir. Testin kullandığı parametre de bu oluyor. Kullanımı açısından kolay ve rahat olması sebebiyle, iyice yaygınlaşmıştır.

“Ultrason ile yumurtlama takibi” de yapılabilmektedir. Lakin adet döneminde birçok kez bu yöntemin uygulanması gerekmektedir ki uygun zaman gözlenebilsin. Tedavi aşamasında; tercih edilen bir yöntemdir.

Yumurtlama sonrası “Progesteron Testi” sonucunda, progesteron seviyelerinde artış görülür. Buda gebelik oluşması halinde, yumurta için rahimde gerekli hazırlıkların yapılması için gereklidir ve cinsel ilişki için uygun dönemi işaretleyici niteliktedir. Kan testleri ile açığa çıkmaktadır.

Gelişen teknoloji ile, yumurtlama dönemi tespitleri için yeni testler geliştirilmektedir. Bu gelişmelerin takibi ve size uygun olan yöntem için doktorunuza başvurmanız, bu dönemi rahat atlatmanız için yönlendirici olacaktır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.